• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Szybciej nie pojedziesz. Producent szykuje ograniczenie prędkości w autach

Zmiany dla kierowców. Nowe tablice rejestracyjne mają wyeliminować sporo problemów Odtwórz: Zmiany dla kierowców. Nowe tablice rejestracyjne mają wyeliminować sporo problemów
Zmiany dla kierowców. Nowe tablice rejestracyjne mają wyeliminować sporo problemów "Źródło: TVN Turbo"

Volvo od 2020 roku rozpocznie wdrażanie w pojazdach nowych systemów bezpieczeństwa. Marka planuje między innymi ograniczyć maksymalną prędkość, jaką będą mogły rozwijać jej samochody.

Począwszy od 2021 r. wszystkie nowe modele Volvo trafiające na rynek będą miały ograniczenie prędkości do 180 km/h. Wprowadzanie zmian rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku - podał w poniedziałek serwis Automotive News Europe.

- Nie ma powodu, abyś mógł prowadzić Volvo szybciej niż 180 km/h - wyjaśnił szef Volvo Hakan Samuelsson w rozmowie z Bloombergiem.

Samuelsson wyraził nadzieję, że decyzja nie zniechęci klientów szwedzkiej marki. Z nielicznymi wyjątkami obecnie produkowane pojazdy Volvo nie rozwijają prędkości powyżej 250 km/h.

Nowe regulacje?

CNN zwraca uwagę, że Unia Europejska w trosce o bezpieczeństwo na drodze rozważa wprowadzenie jako obowiązkowego elementu wyposażenia aut Intelligent Speed Assistance, czyli elektronicznego systemu ograniczenia prędkości. Miałby on być montowany w nowych samochodach sprzedawanych od 2022 roku. Auto musiałyby być wyposażone w technologię dostosowującą prędkość do znaków drogowych.

Ograniczanie prędkości przez samych producentów aut nie jest też czymś niezwykłym. Od 1988 roku japońskie samochody, produkowane na rodzimy rynek, nie mogą rozwijać prędkości większej niż 180 km/h. Z kolei niemieccy producenci ponad 30 lat temu zawarli dżentelmeńską umowę polegającą na ograniczeniu prędkości w swoich pojazdach do 250 km/h. Takie ograniczenia nie są jednak instalowane we wszystkich modelach.

Volvo znajduje się w drugiej dziesiątce pod względem najbardziej popularnych marek w Europie według danych firmy analitycznej JATO Dynamics. Pierwsza trójka zestawienia pod względem liczby rejestracji nowych samochodów to Volkswagen, Renault i Ford.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
W normalnych krajach może i nie ma potrzeby jechać szybciej niż 180, ale u nas w PL bywa tak, że dyspozytor nie wyśle karetki i trzeba dojechać we własnym zakresie. Ciekawe jak będzie się czuł rodzić, który straci dziecko a lekarz powie mu, że gdyby przyjechał 3min wcześniej to zdążyliby je odratować.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane