• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Moto gigant wyprodukuje w Polsce 55 tysięcy aut

Fabryka Volkswagena koło Wrześni Odtwórz: Fabryka Volkswagena koło Wrześni
Fabryka Volkswagena koło Wrześni "Źródło: tvn24"

Wyprodukowanie 55 tys. sztuk samochodów Volkswagen Crafter planuje w tym roku zakład koncernu we Wrześni. Produkcja w tamtejszej fabryce spółki Volkswagen Poznań ruszyła we wrześniu ubiegłego roku.

W 2018 roku fabryka ma produkować 100 tysięcy samochodów dostawczych rocznie. Zakład zatrudniać będzie docelowo ok. 3,3 tys. osób.

Produkcja

Jak poinformował w czwartek prezes Volkswagen Poznań (VWP) Jens Ocksen, od chwili startu seryjnej produkcji, z taśm zjechało ok. 16 tys. samochodów, sprzedanych zostało ok. 13 tys. aut.

W tej chwili dzienna produkcja zakładu wynosi 200 pojazdów dziennie, docelowa produkcja ma być o ponad 170 sztuk większa.

- W tej chwili fabryka nie działa jeszcze na pełnych obrotach, nie produkujemy jeszcze wszystkich wariantów. Mamy ich w tej chwili w swoim protfolio 39, docelowo odbiorcy będą mieli do wyboru 59 wariantów Craftera – powiedział Ocksen.

Praca

Obecnie zakład we Wrześni zatrudnia blisko 2,8 tys. osób, z tego 2 tys. bezpośrednio przy produkcji. Volkswagen zamierza zatrudnić jeszcze ok. pół tysiąca osób. Prezes VWP poinformował, że w ostatnim czasie zakład rozpoczął pracę w trybie dwuzmianowym; produkcja odbywa się od godz. 6. do 22. Do końca tego roku pracę rozpocznie trzecia zmiana.

Ocksen powiedział, że zakład we Wrześni bierze udział w przygotowywaniu elektrycznego Volkswagena Craftera, wiele wskazuje na to, że to w Polsce będzie prowadzona produkcja tego auta. Na razie e-Crafter opracowywany jest w Hanowerze.

- Już teraz większość pojazdu elektrycznego budowana jest we Wrześni. Z dużą ciekawością będziemy obserwować, jak rozwinie się rynek pojazdów elektrycznych - szczególnie w samochodach użytkowych. Jeżeli to zapotrzebowanie będzie rosło, mamy szansę, by produkować cały ten pojazd u siebie – powiedział Ocksen.

Seryjna produkcja

Jak dodał, seryjnej produkcji elektrycznego Craftera można się spodziewać nie wcześniej niż ok. 2019-2020 roku.

Zakład Volkswagen Crafter w Białężycach koło Wrześni jest najnowocześniejszym i jednym z największych z zakładów VW na świecie. Nakłady finansowe w wysokości 800 milionów euro przeznaczone na budowę fabryki oraz jej wyposażenie powodują, że zakład ten jest też największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Koncern w Wielkopolsce posiada cztery zakłady. Od ponad dekady w Poznaniu produkowane są modele VW Caddy i VW Transporter. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni.

Jens Ocksen powiedział, że Volkswagen Poznań w tym roku po raz pierwszy przekroczy wielkość 200 tys. wyprodukowanych aut. Poza 55 tys. samochodów Crafter z Wrześni będzie to 172 tys. pojazdów Caddy z fabryki VWP w poznańskim Antoninku. Plan na przyszły rok zakłada osiągniecie ok. 300 tys. wyprodukowanych samochodów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane