• rozwiń

Sześć metrów luksusu dla dwóch osób. Oto Mercedes-Maybach 6

Sześć metrów luksusu dla dwóch osób. Oto Mercedes-Maybach 6
Foto: media.daimler.com/ Mercedes Foto: Vision Mercedes-Maybach 6

Vision Mercedes-Maybach 6 to dwudrzwiowy konceptualny samochód elektryczny dla dwójki pasażerów. 6-metrowe nadwozie ocieka luksusem. Jak na Maybacha przystało.

Przy tworzeniu pojazdu o 6 metrach długości, trudno sprawić, by każdy z profilów auta prezentował się doskonale. Mercedesowi to się udało. Proporcje jego nowego samochodu koncepcyjnego zachwycą nawet najbardziej wybredne oko.

Zachwyt może wywołać także napęd najnowszego dziecka inżynierów ze Stuttgartu. Auto ma odpychać się od asfaltu za pomocą 24 calowych kół, które napędzają cztery silniki elektryczne o łącznej mocy prawie 750 KM. Mająca pojemność 80kWh bateria ma wystarczyć do przejechania 320 kilometrów bez dodatkowego ładowania.

Jak podaje Mercedes, system ładowania pozwoli w zaledwie 5 minut „zatankować” samochód tak, by pokonał blisko 100-kilometrowy odcinek. Oczywiście pod warunkiem, że użyjemy specjalnej ładowarki. Ładowanie może się odbyć klasycznie, po kablu, bądź w drodze indukcji, czyli bezprzewodowo.

W tak nowoczesnym aucie udało się zachować analogowe zegary. Ma to być wyraz przywiązania marki do tradycji i poszanowania dla ikon motoryzacji. Jednak, jak na wizjonerską produkcję przystało – nie obeszło się bez najnowszych osiągnięć technologicznych. Analogowe zegary bowiem, są wyposażone w moduły poszerzonej rzeczywistości, które wyświetlają na szkle pokrywającym wskaźniki odpowiednie informacje i tworzą ekran dotykowy.

Daleko od analogowych standardów jest przednia szyba samochodu, która wyświetla szereg różnych informacji i parametrów jazdy. Podobnie jest z fotelami koncepcyjnego Maybacha, które poza wykonaniem masażu, potrafią też odczytać nastrój poszczególnych pasażerów.

Po tak ekstrawaganckim aucie trudno się spodziewać, że wejdzie do seryjnej produkcji. Chociaż, zanim Maybach został wykupiony przez Mercedesa, zdołał stworzyć niesłychanie luksusowe coupe o nazwie Excelero, które doprowadził do etapu auta produkcyjnego i nawet sprzedał kilka egzemplarzy. Dlatego jeśli ktoś o odpowiednio głębokich kieszeniach zdoła przekonać zarząd w Stuttgarcie, możemy za jakiś czas poznać cenę i datę premiery już nie koncepcyjnego Mercedes-Maybach 6.

A tak przyszłość motoryzacji widzą w BMW:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane