• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Polacy rejestrują samochody dla Ukraińców. Rekordzista ma ponad trzy tysiące aut

Ukraińcy kuszą pieniędzmi. Polacy biją rekordy w posiadaniu samochodów Odtwórz: Ukraińcy kuszą pieniędzmi. Polacy biją rekordy w posiadaniu samochodów
Ukraińcy kuszą pieniędzmi. Polacy biją rekordy w posiadaniu samochodów "Źródło: TVN Turbo"

Polacy mieszkający blisko granicy z Ukrainą biją rekordy w posiadaniu samochodów. To nie są kolekcje, a prawdziwe floty, bo jeden z nich ma około 3,5 tysiąca pojazdów. To efekt działań podejmowanych przez Ukraińców, którzy płacą Polakom, aby stali się współwłaścicielami ich aut. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Siedemnastu mieszkańców Przemyśla i okolic ma 12,5 tysiąca samochodów z 14,5 tysiąca zarejestrowanych w tamtejszym wydziale komunikacji i ciągle rejestrują na siebie kolejne. Okienko w urzędzie okupują niemal codziennie.

Jeden z mieszkańców jest współwłaścicielem 3,5 tysiąca aut.

Skąd tak duża liczba? To efekt działań podejmowanych przez Ukraińców, którzy płacą Polakom, by na przykład w jednej dziesiątej stali się współwłaścicielami ich aut. Zwykle otrzymują za to od 100 do 500 złotych. Wszystko dlatego, że chcą mieć samochód z polskimi tablicami.

- Polskie przepisy na to pozwalają, więc jeżeli klient się do nas zwróci do rejestracji i ma wymagane przepisami prawa dokumenty, to my musimy zarejestrować. Nam nie wolno odmówić - wyjaśnia mgr inż. Wiesław Jurkiewicz z Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg w Przemyślu.

Jakie powody?

Po co Ukraińcom polskie tablice? Dzięki temu mogą jeździć w swoim kraju legalnie autem, ale nie muszą płacić wysokiego cła za jego import. W przypadku niektórych aut podatek sięga nawet 2 tysięcy dolarów, czyli prawie 7 tysięcy złotych.

Na przejściu granicznym w Korczowej najlepiej widać, że to swoiste motoryzacyjne partnerstwo polsko-ukraińskie kwitnie. - W ciągu godziny na przejściu granicznym w Korczowej odprawianych jest 80 pojazdów, z tego 60 pojazdów zarejestrowanych jest na współwłaściciela polsko-ukraińskiego - mówi mjr Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Wykorzystując trudną sytuację Ukraińców niektórzy Polacy zbudowali prawdziwe przedsiębiorstwa, które rocznie dostarczają setki tysięcy złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pirat2
Powinni doliczyć mu domiar, za wzbogacenie się.
  • 1
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane