• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Przegląd prasy. Dziurawy system. Tysiące mandatów ląduje w koszu

Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość Odtwórz: Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość
Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość

Polska straciła w ubiegłym roku około 20 mln złotych na mandatach, których nie zapłacili cudzoziemcy. Piątkowa „Rzeczpospolita” wylicza, że co najmniej 80 tys. mandatów dla kierowców spoza Wspólnoty ląduje w koszu.

Zdaniem gazety, pieniądze uciekają przez wschodnią granicę, bo „ani rząd, ani parlament nie zmienił przepisu pozwalającego Straży Granicznej wystawiać mandaty na polskich granicach”. Chodzi o kierowców aut zarejestrowanych poza Unią Europejską, których fotoradar złapał za przekroczeniu przepisów na polskich drogach. Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma możliwości namierzyć takiego kierowcy i wysłać mu mandat na adres domowy. Pieniądze więc przepadają. 

Milionowe straty

Mówimy o sporych sumach. Z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że w ubiegłym roku fotoradary namierzyły 973 tys. przypadków złamania przepisów na polskich drogach. Nawet 8 proc. przypadków dotyczy kierowców samochodów zarejestrowanych poza Wspólnotą, głównie za wschodnią granicą. To tylko szacunki, podobnie jak kwota, która z tego tytułu powinna trafić do budżetu, a ląduje w koszu. „Rzeczpospolita” wylicza, że w 2017 roku budżet stracił około 20 mln złotych.

W ubiegłym roku polską granicę przekroczyło ponad 10 mln Ukraińców, ponad 3,6 mln Białorusinów i 1,5 mln Rosjan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane