• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Przegląd prasy. Co dalej z bramkami na autostradach? Jesienią ruszy ważny przetarg

Przegląd prasy. Co dalej z bramkami na autostradach? Jesienią ruszy ważny przetarg
Foto: tvn24 Foto: Jesienią ruszy przetarg na zarządcę elektronicznego systemu opłat za przejazd autostradami

Jesienią ruszy przetarg na zarządcę elektronicznego systemu opłat za przejazd autostradami. Mimo kilku lat prac rząd wciąż nie podjął decyzji, czy znikną bramki - pisze "Rzeczpospolita".

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje na jesień przetarg na operatora elektronicznego systemu poboru opłat viaToll. Ostateczną decyzję o otwarciu postępowania podejmie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB). Wartość siedmioletniego kontraktu przekroczy miliard złotych - czytamy.

Umowa z obecnym operatorem e-myta, którym jest austriacki Kapsch zakończy się w listopadzie 2018 roku. Skąd zatem decyzja o jesiennym przetargu? Nowa firma musi zdążyć przetestować system, na co powinna mieć rok, aby ewentualna zmiana odbyła się płynnie.

Skuteczne bramki

Obecny operator na budowę i eksploatację viaToll otrzymał niemal 3 mld zł.

Generalna Dyrekcja przewiduje, że już wybudowana infrastruktura będzie służyć także nowemu zarządcy, a jej funkcjonalność będzie mogła być poszerzona o pobór e-myta od samochodów osobowych. Obecnie obowiązkowo korzystają z niego ciężarówki.

Elektroniczne myto ma usprawnić przejazd przez punkty poboru opłat. Nie ma jednak pewności, czy znikną bramki. - Nie rozstrzygnęliśmy, czy skończyć z nimi na autostradach - przyznaje w rozmowie z gazetą odpowiedzialny za drogi wiceminister z resortu infrastruktury Jerzy Szmit. Wskazuje m.in., że bramki zapewniają stuprocentową ściągalność opłat.

Z drugiej strony resort infrastruktury podkreśla, że priorytetem dla niego jest "zapewnienie maksymalnej wygody użytkowników przy uzyskaniu założonych wpływów". - W związku z trwającymi pracami nie został jeszcze uzgodniony końcowy scenariusz działań, a ostateczne decyzje nie zapadły - podkreśla biuro rzecznika resortu.

 

Zobacz rozmowę z Adrianem Furgalskim, wiceprezesem Zespołu Doradców Gospodarczych TOR (08.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane