• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polskie tramwaje trafią do Abidżanu. "Przeszły pozytywne próby"

Polskie tramwaje trafią do Abidżanu. "Przeszły pozytywne próby"
Foto: Shutterstock Foto: Abidżan to największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej, przedzielone wodami laguny Ebrie

Tramwaje wodne wyprodukowane w stoczni w Kędzierzynie-Koźlu trafią do Abidżanu, największego miasta na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W niedzielę jednostki dopłynęły na barce do Szczecina, gdzie czeka je test prędkości. W planach stoczni jest oddanie kolejnych czterech tramwajów do końca 2016 r.

Tramwaje wodne Agboville i Kong to proste konstrukcje o długości 18 m długości i 6 m szerokości. Przyjmują na swój pokład 130 pasażerów.

Tramwaje wodne

- Na jeziorze Dąbie w Szczecinie będziemy sprawdzać jak jednostki zachowują się w warunkach morskich, przeprowadzać będziemy również testy prędkości. Próby będą trwały jeden dzień, ok. 6 godzin. Wcześniej w stoczni w Koźlu tramwaje przeszły pozytywnie próby na uwięzi, czyli uruchomienie silników oraz sprawdzenie pracy podzespołów elektrycznych i hydraulicznych - powiedział Jacek Małek, prezes stoczni Damen Shipyards w Kędzierzynie-Koźlu.Małek dodał, że po testach w Szczecinie tramwaje ponownie zostaną zapakowane na barkę rzeczną i przetransportowane do Hamburga, skąd żeglugą dalekomorską zostaną przewiezione na Wybrzeże Kości Słoniowej.

- W Abidżanie tramwaje będą przewozić pasażerów po wodach laguny, które przedzielają dzielnice miasta. 15 grudnia br. dwie pierwsze jednostki mają rozpocząć swoją pracę na wodzie - zaznaczył. Jak dodał w planach stoczni jest oddanie kolejnych czterech tramwajów do końca 2016 r.

Żegluga na Odrze

- Pozostałe dziesięć jednostek przekażemy sukcesywnie w 2017 r., o ile Odra nam pozwoli. Żegluga na rzece jest bowiem zamykana w okresie zimowym ze względu na zlodowacenia, czyli od 15 grudnia do 15 marca. Przeszkodą może być również remont śluzy w Brzegu Dolnym, co wiąże się z zamknięciem nawigacji na Odrze - zaznaczył.

Prezes stoczni powiedział, że za projekt koncepcyjny jednostki odpowiada holenderskie biuro projektowe, które współpracowało z inżynierami z Gdańska oraz Kędzierzyna-Koźla.

Abidżan to największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej, przedzielone wodami laguny Ebrie. Miejskie promy oraz tramwaje wodne kursują na trasach łączących portową południową część miasta z leżącym na północy centrum biznesowym.

 

W niespełna dwie godziny z Gdańska na Hel. Tak pływa Żegluga Gdańska:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yarpen26
Biały by po prostu zbudował mosty, a nie ściągał tramwaje wodne z drugiej strony globu. I pewnie jeszcze zapłacą za nie jałmużną z Banku Światowego, co?
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane