• rozwiń

Giganci będą wspólnie rozwijać 5G. Technologia kluczowa dla autonomicznych aut

Giganci będą wspólnie rozwijać 5G. Technologia kluczowa dla autonomicznych aut
Foto: Toyota Foto: Toyota i NTT będą rozwijać technologie sieci 5G

Toyota i Nippon Telegraph and Telephone Corp. (NTT) będą współpracować nad rozwojem technologii sieci 5G, która jest kluczowa dla autonomicznych samochodów - informuje agencja prasowa Kyodo, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Toyota i NTT mają wspólnie prowadzić badania nad technologią 5G, która może być nawet trzydzieści razy szybsza niż obecny standard 4G/LTE. Dzięki wykorzystaniu szybkiej transmisji danych samochody autonomiczne będą mogły zbierać wszelkiego typu dane - od natężenia ruchu po warunki panujące na drodze - i wymieniać się nimi z innymi pojazdami. Taka wymiana informacji ma zwiększyć bezpieczeństwo transportu.

System komunikacji samochodowej

Jak przypomina Kyodo, Toyota opracowała już system komunikacji samochodowej, który umożliwia kierowcy śledzenia natężenia ruchu i omijanie zablokowanych dróg. Rozwiązanie japońskiego koncernu umożliwia też nawigację w czasie klęsk żywiołowych.

Producent samochodów połączył też siły z dużym operatorem telekomunikacyjnym z Japonii, firmą KDDI. Wspólnie mają opracować platformę do obsługi podłączonych do internetu samochodów. Toyota chce, aby do 2020 roku wszystkie jej samochody na rynku japońskim i amerykańskim były wyposażone w specjalne urządzenie telekomunikacyjne zaprojektowane razem z KDDI.

Tymczasem nad swoimi systemami autonomicznej jazdy pracują też inni producenci z Japonii - Honda i Nissan. Honda pracuje z SoftBank Group nad technologią sztucznej inteligencji. Natomiast Nissan razem z firmą DeNA rozwijają systemy jazdy autonomicznej.

Zobacz: Polacy entuzjastami nowych technologii i pojazdów autonomicznych (Wideo 19.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane