• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Prawo jazdy mogą zabrać? Wyrok się "zagubił". Sprawdzamy, co robi policja

Prawo jazdy mogą zabrać? Wyrok się "zagubił". Sprawdzamy, co robi policja
Foto: tvn24 Foto: Policja zatrzymała prawa jazdy za przekroczenie prędkości kilkudziesięciu tysiąciom kierowców

Niekonstytucyjne jest odbieranie prawa jazdy, kiedy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności usprawiedliwiającego kierowcę - orzekł na początku października Trybunał Konstytucyjny. Mimo że minęły dwa tygodnie od wydania orzeczenia Kancelaria Premiera nadal nie ogłosiła wyroku w Dzienniku Ustaw. Sąd twierdzi, że wniosek wysłał, urzędnicy zapewniają, że nic do nich nie dotarło. Portal tvn24bis.pl sprawdza, co w tym wypadku robi policja.

11 października br. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją brak wyjątku od administracyjnego nakazu zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Chodzi o naruszenie art. 2 i art. 45 ust. 1 konstytucji.

"Brakuje bowiem w ustawie wyraźnego wskazania, że prawo jazdy nie zostanie zatrzymane osobie prowadzącej pojazd na obszarze zabudowanym z przekroczeniem dozwolonej prędkości, jeśli działała ona w celu zapobieżenia czy ograniczeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem" - czytamy w uzasadnieniu TK.

Wyrok zapadł w składzie 5 sędziów przy jednym zdaniu odrębnym zgłoszonym przez sędzię Julię Przyłębską, która przewodniczyła rozprawie.

Brak publikacji

Mimo, że od tej decyzji minęło kilkanaście dni wyrok Trybunału Konstytucyjnego nadal czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z konstytucją, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie dopiero z dniem ogłoszenia.

W orzeczeniu nie określono terminu w jakim należy zmienić dany przepis. A to oznacza, że ustawodawca może wprowadzić nowe przepisy, kiedy chce lub nie wprowadzać jej wcale. - Jest to wyrok zakresowy i oznacza, że ustawodawca jest zobligowany zmienić ten przepis i uwzględnić wymogi stanu wyższej konieczności, ale jeśli tego nie zrobi nic się nie dzieje - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

O to, kiedy nastąpi ogłoszenie wyroku postanowiliśmy zatem zapytać Kancelarię Premiera Rady Ministrów. "Zgodnie z art. 80 ustęp 4 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ogłoszenie wyroków i postanowień Trybunału odbywa się na podstawie wniosku skierowanego przez Prezesa Trybunału do Prezesa Rady Ministrów. Do tej pory taki wniosek do Premiera nie wpłynął" - otrzymaliśmy w odpowiedzi udzielonej przez Centrum Informacji Rządowej.

Biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego twierdzi jednak inaczej. W odpowiedzi, którą otrzymało tvn24bis.pl zapewniono nas, że taki wniosek został wysłany.

"Zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego, 12 października 2016 r. Prezes TK przekazał wyrok z 11 października 2016 r. w sprawie K 24/15 do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw" - poinformowała Grażyna Leśniak z Zespołu Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego.

"Wyrok TK jest wysyłany wraz z pismem Prezesa TK za pośrednictwem elektronicznej platformy ePUAP oraz >>fizycznie<< - za zwrotnym potwierdzeniem odbioru - do Rządowego Centrum Legislacji. W ten sposób przekazywana jest fotokopia sentencji i pismo Prezesa TK wraz z płytką CD, na której nagrana jest sentencja wyroku" - dodała.

Skąd zatem dwugłos w tej sprawie? Tego nie wiemy.

Co na to policja

Tymczasem od dnia wejścia w życie zaskarżonych przepisów do 30 września 2016 roku funkcjonariusze policji zatrzymali prawa jazdy za przekroczenie prędkości 47 100 kierowcom.

I mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 października, w tej sprawie nic się nie zmieniło. - Policja wykonuje swoje czynności w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - poinformował tvn24bis.pl mł. asp. Michał Gaweł z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej KGP.

Zgodnie z tym policjant "zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na (...) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym".

Skarga RPO

Przepisy, które obowiązują od maja zeszłego roku, we wrześniu br. zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

RPO nie zakwestionował samego zabierania prawa jazdy. Wskazał, że można tak robić, ale powinno się to odbywać na podstawie jednych przepisów, bez wprowadzania dodatkowych sankcji administracyjnych. Trybunał Konstytucyjny stwierdził jednak, że w przypadku tych przepisów nie można mówić o podwójnym karaniu.

"Nakładanie w ramach dwóch różnych postępowań (karnego i administracyjnego) za ten sam czyn (tj. za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym) dwóch różnych sankcji (czasowego zatrzymania prawa jazdy oraz grzywny) nie narusza zasady, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie" - podkreślono w komunikacie.

ZOBACZ WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

Zobacz. Rozwiewamy nadzieję kierowców. Tych znacznie przekraczających prędkość w terenie zabudowanym, bo dotyczy ich ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie mieli orzec czy można zabierać prawo jazdy osobom przekraczającym prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. I już niektórzy się cieszyli, bo część wyroku to ważne zastrzeżenie do tych przepisów ale całość nie pozostawia piratom drogowym złudzeń, choć daje pewne pole do dyskusji. Wszystko wyjaśni Łukasz Ruciński. (wideo z 14.10.2016 r.)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
NSZ42
Podobnie będzie z przywróceniem wieku 60-65 lat na przechodzenie na emeryturę. Dokument to normujący też może zaginie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sigm
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jacsosna
Ciekawe gdzie zaginał wyrok TK, w sekretariacie TK czy może w sekretariacie KPRM? smierdi na odległość manipulacją. No jak tam praworządni co teraz?? Prezes Rzepliński do dymisji czy może czas przewierzyć KPRM poczynając od p.poseł Kempy??
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maciejPL
a tego pana ciekawe czy 2 i 3 raz zatrzymali bo przekraczal znowu predkosc czy rutynowa kontrola...jezeli przekraczal to slusznie stracil prawo jazdy i firme....
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Baesler
Póki nie będzie zmiany zapisu w ustawie to prawo jazdy będzie dobierane bez wyjątku.
Jeżeli przepis zostanie zmieniony to niech nikt nie myśli, że nie będą zabierać prawa jazdy. Będą nadal, chyba, że np.: będziemy wieźli kogoś z przeciętą tętnicą do szpitala.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane