• rozwiń

"Mały, biały, siedzący na zderzaku". Tak Polacy jeżdżą służbowymi samochodami

Jak prowadzą kierowcy aut służbowych? Odtwórz: Jak prowadzą kierowcy aut służbowych?
Foto: Shutterstock | Video: TVN Turbo Foto: Kierowcy aut służbowych mają ciężką nogę | Video: Jak prowadzą kierowcy aut służbowych?

Mały, biały, siedzący na zderzaku - to funkcjonujący stereotyp służbowego auta, ale nie wziął się znikąd. Jedna z firm zbadała styl jazdy kierowców "służbówek", czy rzeczywiście prawą nogę mają dość "ciężką". Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Analizie poddano około 19 tysięcy kierowców aut służbowych. Styl jazdy oceniany był na podstawie danych o przyspieszaniu, hamowaniu, obrotach silnika i prędkości pokonywania zakrętów.

Zachowanie kierowców

Badanych  podzielono na trzy grupy, w zależności od stylu jazdy: bezpieczny, akceptowalny i nieakceptowalny.

Okazało się, że najwięcej kierowców (48 procent) prezentuje na drodze styl "akceptowalny". To osoby, które popełniają niewielkie wykroczenia na drodze.

Na drugiej pozycji pod względem ilościowym zmieścili się kierowcy sklasyfikowani w kategorii "bezpieczni" (35 procent). To osoby, które popełniają najmniej wykroczeń, jeżdżą przede wszystkim rozważnie i uprzejmie.

Najmniej, choć i tak całkiem sporo, zmotoryzowanych zmieściło się w ostatniej grupie oznaczonej nazwą "nieakceptowalny" (17 procent). To osoby, które zdaniem autorów raportu jeżdżą najmniej rozważnie i popełniają najwięcej wykroczeń.

Badanie pokazało, że większość kierowców aut służbowych przekracza prędkość. W terenie zabudowanym aż 86,5 procent nie stosuje się do znaków. Przyczyny łamania przepisów? Pośpiech, by zdążyć z wykonaniem służbowych obowiązków w pracy i chęć pokazania, że "ja jestem lepszy od tych pozostałych".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
Kazde auto sluzbowe ( wykorzystywane w firmie ) powinno mieć tachograf. Dzis kierowcy spędzaja za kierownicami aut slużbowych nawet po 12 godzin i nikomu to nie przeszkadza. By wykonac zaplanowane zadania często Jeżdżą z powiekami posdniesionymi na zapalki oraz lamią przepisy dotyczące prędkości...
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane