• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Nietypowe tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają prawa się tego bać"

Nietypowe żółte tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają się prawa tego bać" Odtwórz: Nietypowe żółte tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają się prawa tego bać"
Nietypowe żółte tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają się prawa tego bać" "Źródło: TVN Turbo"

"Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony" - tablice z taką informacją w ostatnim czasie pojawiły się na drogach w województwie mazowieckim. Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mają one znaczenie przede wszystkim dla pszczelarzy. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

- (Tablice) są informacją przede wszystkim dla hodowców (pszczół), natomiast hodowca też może być kierowcą - tłumaczyła w rozmowie z TVN Turbo Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA.

- Jest to żółte oznakowanie, czyli oznakowanie tymczasowe, informacyjne - dodała.

Zgnilec amerykański

Tablice na drogach to efekt rozporządzenia wojewody mazowieckiego z 31 lipca tego roku. Czytamy w nim, że oznakowanie powinno "mieć wymiary umożliwiające ich odczytanie z odległości 100 metrów". Ponadto tablice i napisy powinny być "oznakowane w sposób trwały, niepodlegający działaniu czynników atmosferycznych".

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

Zgnilec amerykański dotyczy tylko pszczół. Choroba pojawia się od wiosny do jesieni, najczęściej w lipcu i sierpniu. Bakterie zgnilca przenoszą się do ula przez miód, wosk, sprzęt pszczelarski, a nawet przez ubranie pszczelarza.

W tym przypadku ostrzeżenie dotyczy powiatów pruszkowskiego, warszawskiego i grodziskiego, gdzie wykryto ognisko skażenia. Hodowcy szacują, że niebezpiecznie dla owadów jest w promieniu do 10 kilometrów od tego miejsca.

- Tablice, które są przy drogach, ostrzegają pszczelarzy że na ten teren nie można wwozić ani wywozić rodzin pszczelich, bo to jest choroba bardzo zakaźna - wyjaśniał Marek Boroski, prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

- Kierowcy nie mają prawa się tym przejmować i tego bać, tylko mają się bać pszczelarze - podkreślił.

To nie jest pierwszy raz, kiedy tablice z napisem "Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony" pojawiły się na polskich drogach. Wcześniej w tym roku ustawiono je między innymi w kilku miejscach Krakowa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lot 2
To dar Ameryki dla narodu polskiego?
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane