• rozwiń
  • WIG20 2266.69 -0.80%
  • WIG30 2628.18 -0.82%
  • WIG 60301.43 -0.15%
  • sWIG80 14405.22 -0.34%
  • mWIG40 4745.64 -0.17%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:29

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Trudne warunki zimowe dla aut. Eksperci radzą, jak uniknąć częstej awarii

Błędy przy tankowaniu zimą "Źródło: TVN Turbo"

Problemy z akumulatorem są częstym problemem kierowców - wynika z badania niemieckiego automobilklubu ADAC. Eksperci wskazują, że warto zadbać o regularne sprawdzanie jego stanu, szczególnie zimą.

Wraz z coraz niższymi temperaturami oraz prognozowanymi opadami śniegu nadchodzi czas na przygotowanie pojazdu do zimy. Wymiana opon i sprawdzenie reflektorów są dla kierowców oczywiste, jednak często zaniedbuje się akumulator, mimo że zimą jest on narażony na szczególnie trudne warunki.

Eksperci wskazują, że tylko regularne sprawdzanie stanu akumulatora w specjalistycznym warsztacie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. A jest się czego bać. Badania niemieckiego automobilklubu ADAC pokazują, że problemy z akumulatorem są przyczyną aż 39 procent wszystkich awarii samochodów.

Błędy kierowców

Mróz, lód i śnieg mają negatywny wpływ na akumulatory zimą, ale nie tylko. Nieregularne używanie auta czy pokonywanie głównie krótkich odcinków także powodują utrudnienia przy uruchamianiu pojazdu.

- Częstym błędem kierowców jest przekonanie, że przy wyłączonym silniku akumulator nie jest obciążony - wyjaśnia Magdalena Broszkiewicz, marketing manager w firmie Johnson Controls Power Solutions.

Tymczasem takie systemy, jak instalacje alarmowe, zamki w drzwiach, system bezkluczykowy oraz systemy nawigacji pobierają energię również wówczas, gdy pojazd jest zaparkowany. - Elektryczne podgrzewanie szyb, foteli i lusterek, wentylatory oraz światła są zimą częściej i bardziej intensywnie używane, co także przyczynia się do szybszego rozładowywania akumulatora - dodaje.

Regularną sprawdzanie stanu akumulatora należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku w specjalistycznym warsztacie, najlepiej w ramach przygotowania samochodu do sezonu zimowego. Sprawdzenie stanu akumulatora jest z reguły bezpłatne i trwa zaledwie kilka minut.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane