• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Różowe i bardzo szerokie, czyli specjalne miejsca do parkowania dla kobiet

Parkingi tylko dla kobiet Odtwórz: Parkingi tylko dla kobiet
Foto: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)/ bittegitte Foto: Specjalne miejsca do Parkowania dla kobiet | Video: Parkingi tylko dla kobiet

W chińskim mieście Hangzhou pojawiły się specjalne miejsca do parkowania dla kobiet. Są bardzo szerokie i oznaczone na różowo. Co ciekawe nie jest to pierwsze miejsce na świecie, gdzie wprowadzane są takie "ułatwienia dla kobiet". Pomóc paniom w taki kontrowersyjny sposób postanowili m.in. Niemcy.

Media społecznościowe Państwa Środka zawrzały. - Większe miejsca do parkowania są przeznaczone dla kobiet, bo ich umiejętności za kierownicą nie są wybitne - odpowiada zapytany przez gazetę Pan Tietong, kierownik Miejsc Obsługi Podróżnych przy tamtejszych autostradach, gdzie pojawiły się te specjalne parkingi dla pań. - To przecież oczywiste - dodaje Pan zdziwiony reakcją.

Społeczność internetowa Chin zagotowała się w reakcji na seksistowskie podejście władz lokalnych prowincji Zheijang do kobiet, jako kierowców. Damskie miejsca parkingowe mają szerokość 150 proc. normalnego. W obronie umiejętności pań stanęli nie tylko internauci dyskryminowanej płci. „To seksizm w najczystszej postaci pod pozorem troski”, „powinno się je raczej nazywać miejscami dla świeżo upieczonych kierowców”, „to, czy ktoś potrafi parkować dobrze, zależy od jego doświadczenia za kierownicą, nigdy od płci” - pisali członkowie Sina Weibo - popularnego w Chinach medium społecznościowego.

Nie tylko Chiny

Jak tłumaczył Pan Tietong, jedynie 8 z 361 wszystkich miejsc parkingowych jest zarezerwowanych dla

kobiet – kierowców. Rozmówca Shanghai Daily wyjaśniał tę osobliwą praktykę, powołując się na rzekome prośby przedstawicielek płci pięknej, by takie miejsca powstały. Wcale nie ma przymusu by kobieta parkowała właśnie na oznaczonej w ten sposób części parkingu. Jeśli chce, może zaparkować na dowolnym innym miejscu - dodał.

Ale Chiny to nie jedyne miejsce na świecie, gdzie wyznacza się specjalne miejsca dla kobiet. Już w 2014 r. w Seulu wymalowano 5 000 miejsc parkingowych o – delikatnie mówiąc – ponadprzeciętnej szerokości, dedykując je kierowcom płci pięknej. U naszych zachodnich sąsiadów z kolei, niektóre samorządy wprowadziły prawo nakazujące, by nawet 30 proc. miejsc na parkingach było przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Chiny stolicą plagiatu? "Dla nich to nic nagannego"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kyrhor
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane