• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Polskie autobusy pojadą w Norwegii na biopaliwie. Duże zamówienie

Polskie autobusy pojadą w Norwegii na biopaliwie. Duże zamówienie
Foto: Solaris/ Sebastian Grellus Foto: Jeden z nowych Urbino 12 w Oslo

Z początkiem przyszłego roku liczba solarisów w stolicy Norwegii wzrośnie o 99 sztuk. Na tyle bowiem pojazdów opiewają łącznie nowe kontrakty, które polski producent pozyskał w ostatnich dniach od klientów realizujących transport publiczny w Oslo i okolicach.

Pierwsze z zamówień dotyczy 75 sztuk Urbino w wersji o długości 18,75 metra. Ich odbiorcą będzie firma Unibuss. Wydłużone autobusy przegubowe trzeciej generacji zostaną wyposażone w silniki spełniające normę Euro 6 marki DAF. Tę samą jednostkę napędową będą posiadać 24 sztuki Urbino 12 nowej generacji, które w ramach przetargu kupiła firma Nobina.

Jak wskazuje Solaris, jednym z ciekawszych elementów wyposażenia pojazdów będą siedzenia typu międzymiastowego, mimo że autobusy będą obsługiwać linie w obrębie Oslo. Innowacyjny będzie także rodzaj paliwa, który stosowany będzie w pojazdach. To tak zwane HVO, czyli biopaliwo najnowszej generacji.

Dostawy w ramach obu umów planowane są na pierwszy kwartał 2017 roku.

Powrót do czołówki

- To bardzo duże i prestiżowe zamówienia - powiedział cytowany w komunikacie Eberhard Wolters, członek zarządu Solarisa odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i after sales.

Dodał, że marka cieszy się zaufaniem klientów w Norwegii. Obecnie po ulicach 24 norweskich miast jeździ 369 polskich Urbino. Po realizacji dostaw planowanych na początek przyszłego roku będzie ich w Norwegii 468. Solaris powróci tym samym na czołową pozycję w rankingu dostawców niskopodłogowych autobusów miejskich do tego kraju.

 

Zobacz materiał TVN24 o autobusie oczekiwanym od lat (24.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane