• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Oszustwa kolejnych firm motoryzacyjnych. Francuzi kierują sprawy do sądów

Oszustwa kolejnych firm motoryzacyjnych. Francuzi kierują sprawy do sądów
Foto: Shutterstock Foto: Wśród wymienionych przez śledczych są m.in. Fiat, Renault i PSA

Francuscy śledczy znaleźli dowody na możliwe oszustwa, jakich miałyby dopuszczać się koncerny motoryzacyjne podczas testów emisji spalin - poinformowało w poniedziałek w komunikacie ministerstwo finansów. Wśród wymienionych firm są m.in. Fiat, Renault i PSA.

Zakomunikowano jednocześnie, że w związku z brakiem dowodów na nieprawidłowe działania, zamknięto postępowanie wobec Opla.

Testy emisji spalin

Resort finansów podkreślił, że badająca sprawę agencja ds. konkurencji, konsumentów i ścigania oszustw (DGCCRF) przekazała odpowiednie dokumenty francuskim sądom. Znajdują się w nich dowody na oszustwa ws. badania emisji spalin, których miały dopuszczać się takie firmy jak Volkswagen, Renault, Fiat Chrysler i Peugeot Citroen. Jak podkreślają media, francuski wymiar sprawiedliwości będzie musiał podjąć decyzję, czy postawić firmom oficjalne zarzuty.

Ministerstwo finansów podało, że nadal trwa postępowanie wobec innych firm. Śledztwo wszczęto po wykryciu w 2015 roku manipulacji, jakich dopuszczał się niemiecki koncern Volkswagen.

Afera w VW

We wrześniu 2015 roku koncern Volkswagen przyznał się w efekcie dochodzenia podległej władzom USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA), że w około 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów zainstalował oprogramowanie, które w celach oszczędnościowych manipulowało układem neutralizowania tlenków azotu. Wyłączony podczas normalnej eksploatacji samochodu układ zaczynał funkcjonować dopiero po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane