• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

Dostali tysiące euro dopłaty do auta. Teraz muszą oddać pieniądze

Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznych Odtwórz: Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznych
Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznych "Źródło: TVN24 BiS"

Setki niemieckich kierowców, którzy otrzymali dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego marki Tesla, muszą zwrócić otrzymaną dopłatę, czyli 4 tysiące euro - informuje Bloomberg. Powód? Auta uznano za zbyt drogie, aby zakwalifikować je do programu państwowego wsparcia e-motoryzacji.

Jak wyjaśnia Bloomberg, pieniądze będzie musiało oddać około 800 osób, które dostały dopłatę, tzw. premię ekologiczną, na zakup elektrycznego auta przed 6 marca 2018 roku.

Zwrot dopłaty

Stanie się tak, bo rządowa agencja, która prowadzi program dofinansowania zakupu ekologicznych samochodów, uznała, że model S marki Tesli jest zbyt drogi, aby kwalifikował się do programu.

Urząd poinformował również, że kolejnych 250 właścicieli Tesli, którzy kupili model S, nie otrzyma pieniędzy, o które się ubiegali.

Za drogie auto

W Niemczech od dwóch lat działa program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, który ma wspierać ich sprzedaż oraz zachęcać kierowców do przesiadania się do ekologicznych aut. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby zainteresowane pojazdami, których wartość nie przekracza 60 tys. euro.

Jak podaje serwis Spiegiel.de, według urzędu jesienią zeszłego roku model S w podstawowej wersji nie był dostępny w Niemczech w cenie nie wyższej niż 60 tys. euro. Dlatego agencja w listopadzie 2017 roku wykreśliła model z listy pojazdów objętych dopłatami.

6 marca auto zostało ponownie wpisane na listę, ale urząd poinformował, że model S zakupiony przed tą datą nie kwalifikuje się do dopłat.

Producent samochodów od początku nie zgadzał się z decyzją urzędu. Również w opublikowanym teraz oświadczeniu podkreślił, że podstawowy model S był cały czas dostępny w Niemczech w cenie niższej niż wspomniane 60 tys. euro.

"Każdy w Niemczech zawsze był w stanie zamówić podstawową wersję modelu S poniżej wymaganego poziomu cenowego, a my dostarczyliśmy takie samochody klientom" - czytamy w oświadczeniu Tesli.

Tesla się odwołuje

Spiegel.de podaje również, że koncern Tesla odwołał się od najnowszej decyzji urzędu i złożył w sądzie administracyjnym pozew, w którym chce dowieść swoich racji w sprawie dopłat dla swoich klientów.

Wcześniej koncern Tesla w reakcji na komunikat niemieckiej agencji zapowiedział, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia pokryje koszt zwrotu premii ekologicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
E tam
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane