• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: GDDKiA

Samochód autonomiczny ma wyjechać na polskie drogi. Oto planowana trasa

Autonomiczna ciężarówka zaczęła jeździć na drodze publicznej w Szwecji Odtwórz: Autonomiczna ciężarówka zaczęła jeździć na drodze publicznej w Szwecji
Autonomiczna ciężarówka zaczęła jeździć na drodze publicznej w Szwecji "Źródło: Einride"

Rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące wydania zezwolenia na przeprowadzenie prac badawczych na drogach krajowych. Planowane badanie ma dotyczyć przejazdu pojazdem autonomicznym - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przejazd auta zaplanowano na wrzesień tego roku.

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że celem prac badawczych jest "weryfikacja wybranych aspektów związanych z poruszaniem się samochodu wyposażonego w systemy jazdy autonomicznej w rzeczywistych warunkach drogowych".

"Testowanie samochodowych systemów sterujących w rzeczywistych warunkach drogowych ma potwierdzić rezultaty dotyczące niezawodności takich systemów uzyskane w symulowanych warunkach, to znaczy poprzez modelowanie matematyczne i symulacje komputerowe oraz testy na dedykowanych i zamkniętych obszarach, typu tory testowe" - dodano.

Jak wyjaśniła GDDKiA, pojazd testowany będzie poruszał się na poziomie 3 stopnia automatyzacji procesu kierowania, czyli automatyzacji warunkowej.

"System kierowania pojazdem będzie wykonywał wszystkie czynności związane z kierowaniem pojazdem. W samochodzie poruszającym się w trybie jazdy autonomicznej będzie zawsze kierowca, który będzie trzymał ręce na kierownicy testowanego pojazdu, tak aby w każdej chwili móc przejąć nad nim kontrolę" - dodano.

Trasa przejazdu

Trasa wnioskowanych prac badawczych ma przebiegać jedynie na obszarze województwa małopolskiego przez miasto Kraków oraz gminy Wieliczka, Niepołomice, Kłaj, Bochnia, Rzezawa, Brzesko, Borzęcin, Wojnicz, Wierzchosławice, Tarnów, Żabno i Lisia Góra.

"Obejmuje ona odcinek autostrady A4 od węzła Kraków Skawina do węzła Tarnów Centrum i z powrotem. Przez cały czas  prowadzenia prac badawczych pojazd testowy będzie eskortowany przez 2 pojazdy wyposażone w żółte lampy ostrzegawcze" - tłumaczy GDDKiA.

ZOBACZ TRASĘ PRZEJAZDU

Drogowcy wyjaśnili, że prace badawcze związane z przejazdem samochodu autonomicznego mają być prowadzone w dniach 9-13 września 2019 roku, w godzinach od 10 do 15.

GDDKiA poinformowała, że do 19 lipca br. mieszkańcy Krakowa i wyżej wymienionych gmin w ramach konsultacji społecznych mogą składać ewentualne uwagi do wniosku w formie elektronicznej na adres e-mailowy podany na stronie Dyrekcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane