• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Najdłuższy taki tunel w Polsce. Drogowcy zapraszają na wirtualny przejazd

Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce Odtwórz: Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce
Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce "Źródło: GDDKiA"

W 2023 roku ma być gotowy najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce. Zostanie on wybudowany w ramach dolnośląskiego odcinka S3 Bolków-Kamienna Góra. Zapraszamy na wirtualny przejazd.

Tunel TS-26 będzie miał około 2,3 kilometra długości.

Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała w komunikacie, że nawy główne tunelu, ze względu na duży przekrój poprzeczny, będą wykonywane metodą górniczą - Nową Austriacką Metodą Tunelowania (NATM).

"Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, wykonywany tą metodą. Realizacja tuneli drogowych pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, pomiędzy obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice" - czytamy.

GDDKiA dołączyła do komunikatu wizualizację tunelu. "Zapraszamy na wirtualny przejazd najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce TS26" - zachęcają drogowcy.

Jak wynika z wizualizacji, w każdej nawie będzie zapewniony jednokierunkowy ruch pojazdów na dwóch pasach ruchu.

Przy tunelu powstanie Centrum Zarządzania Tunelem z pełną automatyką systemów i urządzeń czuwających nad bezpieczeństwem kierowców. Ponadto w okolicy znajdzie się również miejsce do lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W każdej z naw będzie również bezpieczna strefa, pomocna w czasie ewentualnej sytuacji kryzysowej. Nawy tunelu będą bowiem połączone ze sobą dziewięcioma przejściami ewakuacyjnymi rozmieszczonymi w odległościach co 250 metrów. Dodatkowo jedno z przejść będzie stanowiło przejazd awaryjny dla służb ratowniczych. Zgodnie z założeniami ma się ono znaleźć w połowie długości tunelu.

Co 125 metrów będą zlokalizowane punkty alarmowe, w których umieszczono między innymi telefon SOS. Co 250 metrów zlokalizowane będą zaś hydranty nadziemne umieszczone w niszach hydrantowych z dostępem dla służb ratowniczych na wypadek gaszenia pożaru.

Zakończenie prac przewidziane jest na drugą połowę 2023 roku.
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane