• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Najdłuższy taki tunel w Polsce. Drogowcy zapraszają na wirtualny przejazd

Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce Odtwórz: Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce
Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce "Źródło: GDDKiA"

W 2023 roku ma być gotowy najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce. Zostanie on wybudowany w ramach dolnośląskiego odcinka S3 Bolków-Kamienna Góra. Zapraszamy na wirtualny przejazd.

Tunel TS-26 będzie miał około 2,3 kilometra długości.

Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała w komunikacie, że nawy główne tunelu, ze względu na duży przekrój poprzeczny, będą wykonywane metodą górniczą - Nową Austriacką Metodą Tunelowania (NATM).

"Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, wykonywany tą metodą. Realizacja tuneli drogowych pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, pomiędzy obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice" - czytamy.

GDDKiA dołączyła do komunikatu wizualizację tunelu. "Zapraszamy na wirtualny przejazd najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce TS26" - zachęcają drogowcy.

Jak wynika z wizualizacji, w każdej nawie będzie zapewniony jednokierunkowy ruch pojazdów na dwóch pasach ruchu.

Przy tunelu powstanie Centrum Zarządzania Tunelem z pełną automatyką systemów i urządzeń czuwających nad bezpieczeństwem kierowców. Ponadto w okolicy znajdzie się również miejsce do lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W każdej z naw będzie również bezpieczna strefa, pomocna w czasie ewentualnej sytuacji kryzysowej. Nawy tunelu będą bowiem połączone ze sobą dziewięcioma przejściami ewakuacyjnymi rozmieszczonymi w odległościach co 250 metrów. Dodatkowo jedno z przejść będzie stanowiło przejazd awaryjny dla służb ratowniczych. Zgodnie z założeniami ma się ono znaleźć w połowie długości tunelu.

Co 125 metrów będą zlokalizowane punkty alarmowe, w których umieszczono między innymi telefon SOS. Co 250 metrów zlokalizowane będą zaś hydranty nadziemne umieszczone w niszach hydrantowych z dostępem dla służb ratowniczych na wypadek gaszenia pożaru.

Zakończenie prac przewidziane jest na drugą połowę 2023 roku.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rafels3
Tunel św. Gotarda. Budowa 1970-80. Długość ok. 17km. Trasa do Chorwacji - kilkanaście tuneli, każdy dłuższy i w trudniejszym terenie, Włochy - podobnie.
A my sobie "wirtualnie" możemy już pojeździć. Szacun.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sojerus
Bardzo mądre słowa panie/panowie przedmówcy i to bez sarkazmów. Pozdrawiam. Chorwacja - tunel Sveti Rok - 5670m/W, 5679m/E,
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PrawdaMiedzyOczy
Między Francją, a Włochami jest tunel 44 kilometrów długości, pod górami. 50 minut się jedzie.
Nie rozśmieszajcie więc. W Alpach między Szwajcarią, a Włochami jest tunek 60 km. Pociągi mkną tam 250 km/h.
Więc 2 km tuneli to śmiech na sali.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jano_22
Łoł, panie ale sukces będzie.. Całe 2,3 km!! Wystarczy pojechać do Austrii czy Chorwacji i zobaczyć, że takich małych to są tam dziesiątki i nikt przy otwarciu nie ogłasza Święta Narodowego... Można rzec: jaka władza takie tunele...
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane