• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Za mało za stłuczkę? Nowa broń dla kierowców do walki z ubezpieczycielem

Dmuchają w balonik z rana. A najwięcej wypadków powodują wieczorem Odtwórz: Dmuchają w balonik z rana. A najwięcej wypadków powodują wieczorem
Dmuchają w balonik z rana. A najwięcej wypadków powodują wieczorem

Rzecznik Finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkód z komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Taką rekomendację wskazuje raport instytucji "Wytyczne nadzorcze w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych a praktyki zakładów ubezpieczeń".

- Dostrzegliśmy pewną lukę w systemie ochrony konsumentów. W momencie, kiedy zakład ubezpieczeń według klienta wyceni zbyt nisko szkodę likwidowaną z polisy OC komunikacyjnego, to o ile w kwestii prawnej można liczyć na wsparcie Rzecznika Finansowego, o tyle w kwestiach technicznych, czyli wyceny szkody, niestety klienci mają problem z uzyskaniem takiego wsparcia - powiedział Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

Niezależna wycena

Decyzję niezależnego rzeczoznawcy - według koncepcji Rzecznika Finansowego - zakład ubezpieczeń będzie mógł podważyć tylko powołując innego niezależnego rzeczoznawcę. Ten musiałby wykazać istotny błąd w wycenie przygotowanej przez rzeczoznawcę powołanego przez klienta ubezpieczyciela.

- W momencie kiedy będzie to jakiś błąd nieistotny, różnica będzie w tych wycenach niewielka, wtedy obowiązująca będzie ta wycena przygotowana przez rzeczoznawcę wynajętego przez klienta - zapowiedział Jaworski.

Podkreślił, że wystąpić o opinię do niezależnego rzeczoznawcy można będzie dopiero po rozpatrzeniu reklamacji przez ubezpieczyciela.

- Liczymy, że dzięki temu rozwiązaniu mniej spraw będzie trafiało do sądów i więcej osób będzie po prostu zadowolonych z wypłaconego odszkodowania - stwierdził Marcin Jaworski.

Podkreślił, że Biuro Rzecznika Finansowego zdaje sobie sprawę, że liczba skarg, która tam trafia, nie odzwierciedla rzeczywistego problemu.

- Część osób nawet, jeśli otrzyma to zaniżone odszkodowanie, w momencie kiedy ono wynosi kilkaset złotych, po prostu odpuszcza i nie prowadzi dalej sporu - ocenił.

- Liczymy, że po uproszczeniu tej procedury i przy wykorzystaniu tego niezależnego rzeczoznawcy rzeczywiście satysfakcja klientów będzie większa i wypłaty będą pełne - podsumował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane