• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Wyższe kary dla nieodpowiedzialnych kierowców. Rząd dał zielone światło

Wyższe kary dla nieodpowiedzialnych kierowców. Rząd dał zielone światło
Foto: Shutterstock Foto: Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów zaostrzających kary za przestępstwa w ruchu drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt przepisów zaostrzających kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Na posiedzeniu zdecydowano o poparciu zmian w zakładaniu spółki z o. o. przez internet, by ograniczyć nadużycia.

Projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości zakłada zmiany w Kodeksie karnym oraz niektórych innych ustawach. Wydłużony ma być okres przedawniania karalności wykroczeń drogowych - z 2 do 3 lat.

Według propozycji kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafiałby do więzienia minimum na 2 lata (obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy). Kara nie będzie mogła być zawieszana.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, w 2015 r. na 112 wyroków skazujących, 26 sprawcom wymierzono kary w zawieszeniu, w 2014 r. było 38 zawieszeń na 151 wyroków, a w 2013 r. - 93 na 252 wyroki.

Ucieczka przed pościgiem

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji byłaby przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (obecnie jest to wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu). Skazując za to kierowcę, sąd musiałby orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W 2015 r. ucieczek przed policją było 2625.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafiłby do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzymałby sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie zakaz taki stosowany jest - według MS - bardzo rzadko. W 2015 r. spośród prawie 1400 osób skazanych za jazdę bez uprawnień, odebranych administracyjnie, zaledwie wobec 4 orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z projektem, wykroczenia w komunikacji mają przedawniać się po trzech latach od chwili popełnienia czynu, a nie jak obecnie - po dwóch. Rząd uzasadnia to zbyt wieloma sprawami, które dziś się przedawniają. W 2015 r. przedawniło się 1039 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

Nieodpowiedzialni kierowcy

Zmiany zakładają, że sądy, wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, musiałyby zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję. Obecnie sądy orzekając w sprawie przestępstw drogowych nie wiedzą, czy podsądny popełniał wykroczenia drogowe.

Nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jak uzasadniało potrzebę tych zmian we wrześniu ub.r. Ministerstwo Sprawiedliwości: "nowe przepisy wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci".

Podpis elektroniczny

Kolejna decyzja rządu dotyczy podpisu elektronicznego. Przy zakładaniu spółki z o. o. przez internet nie będzie można stosować "zwykłego" podpisu elektronicznego, tylko kwalifikowany lub potwierdzony profilem zaufanym ePUAP - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w kilku ustawach.Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, zmiany w kodeksie spółek handlowych, kodeksie postępowania cywilnego oraz ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym zaproponował minister sprawiedliwości.

Założono podniesienie bezpieczeństwa obrotu prawnego przez rezygnację z możliwości korzystania ze "zwykłego" podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S-24, tj. przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Zaznaczono, że do założenia spółki z o.o. w trybie S-24 stosowane będą nadal: kwalifikowany podpis elektroniczny oraz podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

Autorzy projektu wyjaśnili, że w ostatnich miesiącach pojawiły się sygnały o przypadkach nadużyć, polegających na nieuprawnionym wykorzystywaniu danych osobowych innych osób do założenia spółki z o.o. w trybie S-24. Do utworzenia takiej spółki przy pomocy „zwykłego” podpisu elektronicznego wystarczy bowiem jedynie założenie konta w systemie teleinformatycznym i podanie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o nowych przepisach dotyczących egzaminu na prawo jazdy (12.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Setkom tysięcy alimenciarzy ma grozić więzienie, teraz dodatkowym grupom kierowców , pytam więc , czy ktoś pomyślał gdzie ich będzie więził !? Więzienia już dziś są skandalicznie przepełnione i skazani czekają na osadzenie w długiej kolejce !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Za zabicie kogoś po pijaku przy pomocy samochodu nadal kara dużo mniejsza niż za zrobienie tego samego za pomocą noża. Pozostałe zaostrzenia kar kompletnie niepotrzebne. Należy surowo karać za wyrządzenie szkody innemu człowiekowi, a nie za możliwość wyrządzenia. Prewencja się nie sprawdza.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
katja210
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Sąd nie ma być bezlitosny i mściwy. Musi być zakres kary adekwatny do przestępcy, dać szansę do poprawy. Są okoliczności, które mogą wpływać na złagodzenie kary. 5 lat w więzieniu raczej nie zrobi tutaj nic dobrego. Nie wspominając o "gospodarce więźniami", w której o ile dobrze wiem jest problem kolejek do zakładów karnych.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MackoWSz
Bardzo dobrze, ale powinno być jeszcze bardziej ostro.
Wypadek ze skutkiem śmiertelnym po pijaku, to minimum 12 lat a maksimum 25 lat.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane