• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Stare auta lądują w Polsce. Importujemy więcej niż przed rokiem

Przeszłość auta z zagranicy sprawdzisz na rządowym portalu Odtwórz: Przeszłość auta z zagranicy sprawdzisz na rządowym portalu
Przeszłość auta z zagranicy sprawdzisz na rządowym portalu "Źródło: tvn24"

W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku sprowadzono do Polski ponad 301 tysięcy używanych samochodów osobowych. To o 10,4 procent więcej niż przed rokiem - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

W ubiegłym roku od stycznia od końca kwietnia sprowadzono do kraju 273 tys. 269 używanych osobówek.

PZPM poinformował również, że w samym tylko kwietniu import używanych aut wzrósł o 12,4 proc. rok do roku do 79 tys. 134 sztuk.

Stare auta

Z danych PZPM wynika, że spośród importowanych aut w tym roku największy udział, bo 56 proc., miały samochody w wieku przekraczającym 10 lat. W ubiegłym roku  udział samochodów starszych niż 10 lat w imporcie wynosił 53,3 proc.

PZPM poinformował, że od stycznia do końca kwietnia tego roku udział samochodów w wieku od 4 do 10 lat wyniósł 34,6 proc., a najmniej, bo 9,4 proc., stanowiły samochody w wieku do lat 4.

W ubiegłym tygodniu instytut Samar informował, że najczęściej rejestrowane są samochody marek niemieckich - 41,3 procent importu. Dużą popularnością cieszą się także marki francuskie (16,7 proc. i japońskie (13,9 proc.). Największą dynamikę wzrostu rejestracji wykazały natomiast samochody koreańskie ( wzrost o 25,9 proc.).

Piątka najczęściej sprowadzanych modeli samochodów to: Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra, Volkswagen Passat i BMW 3.

Nowe auta

W Polsce rośnie również popyt na nowe samochody osobowe. Jak podała organizacja europejskich producentów ACEA, w grupie dużych rynków, gdzie kwartalna sprzedaż przekroczyła 100 tysięcy sztuk, wzrost liczby rejestracji w Polsce wyniósł w pierwszych trzech miesiącach roku 11,1 procent (do 139,9 tys. aut). W rezultacie okazał się drugim rynkiem pod względem wzrostu, zaraz po Holandii, gdzie rok do roku wyniósł on 13,6 proc.

W samym marcu w Polsce zarejestrowano 51,7 tys. samochodów osobowych. W rezultacie ubiegły miesiąc okazał się na polskim rynku rekordowy, licząc od 2000 roku.

Z kolei z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w marcu - spośród samochodów osobowych - najczęściej rejestrowano Skodę Octavię (1878 aut). Na podium znalazły się także Skoda Fabia - 1746 rejestracji oraz Opel Astra - 1674. Pierwszą piątkę uzupełniają: Volkswagen Golf - 1551 i Toyota Yaris - 1502.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane