• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Gigant motoryzacyjny dogadał się z Chińczykami. Razem chcą zbudować auto przyszłości

Plusy i minusy aut elektrycznych Odtwórz: Plusy i minusy aut elektrycznych
Plusy i minusy aut elektrycznych "Źródło: tvn24bis.pl"

Sojusz Renault-Nissan będzie współpracować z chińską państwową firmą Dongfeng - informuje we wtorek agencja Associated Press. Producenci będą wspólnie pracować nad samochodami elektrycznymi.

Plany Dongfeng Motor Corporation przewidują opracowanie elektrycznego samochodu na bazie wspólnej platformy SUV Renault i Nissana. Produkcja ma się rozpocząć w 2019 roku - podaje we wtorek agencja AP.

Dongfeng posiada udziały we francuskim koncernie PSA Peugeot Citroen i zajmuje się montażem samochodów dla zagranicznych firm, m.in. dla Nissana i Kii.

Renault i Nissan Motor działają w szerokim porozumieniu dotyczącym wymiany technologii i produkcji, w skład sojuszu wchodzi także m.in. Mitsubishi Motors.

E-auta popularne w Chinach

Sprzedaż pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym w Chinach w ubiegłym roku wzrosła do 336 tys. sztuk (w porównaniu do 159 tys. w Stanach Zjednoczonych). To 50 proc. więcej niż w 2015 roku. Chiny stanowią 40 proc. światowego rynku zbytu tego typu pojazdów, które są postrzegane jako sposób na ograniczenie miejskiego smogu.

Jak podaje AP, światowi producenci samochodów inwestują coraz więcej w opracowanie pojazdów elektrycznych na rynek chiński. Jest to reakcja na rosnący popyt i nasilające się naciski ze strony chińskiego rządu. Władze w Pekinie wspierają sprzedaż samochodów tego typu subsydiami dla nabywców; w planach jest również system kwot produkcyjnych dla wytwórców pojazdów.

General Motors, Ford Motor, Volkswagen i inne koncerny także planują produkcję pojazdów elektrycznych w Chinach. Należąca do grupy Volkswagen firma Audi współpracuje z Alta Devices, oddziałem chińskiej firmy Hanergy Thin Film Power Group, nad opracowaniem szklanego dachu zintegrowanego z bateriami słonecznymi. Podobne projekty realizują Nissan i Panasonic.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane