• rozwiń

Inspekcja drogowa protestuje po włosku. Skutki odczują kierowcy

Mandat zapłacisz kartą Odtwórz: Mandat zapłacisz kartą
Mandat zapłacisz kartą "Źródło: TVN Turbo"

Tygodniowy protest ostrzegawczy rozpoczął Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego - poinformował przewodniczący Rady Krajowej tego związku Hubert Jóźwik. Według niego w proteście bierze udział 367 inspektorów na około 400 wykonujących czynności.

Jóźwik powiedział, że w do protestu przystąpili inspektorzy z 15 województw, a oprócz członków ZZ ITD włączyły się też organizacje związkowe zrzeszone w NSZZ "Solidarność" z Gdańska i z Rzeszowa.

Bez podwyżek od 9 lat

- Główne postulaty protestujących to rozpoczęcie prac legislacyjnych nad ustawą o inspekcji transportu drogowego, która to przekształca inspektorów w funkcjonariuszy służby mundurowej. Protestujący chcą też waloryzacji płac wszystkich pracowników zatrudnionych w Wojewódzkich Inspektoratach Transportu Drogowego - podkreślił szef Rady Krajowej ZZ ITD. Przypomniał, że pensje nie były podwyższane od 9 lat.

Protest potrwa przez cały tydzień, polega na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich przepisów obowiązujących w transporcie drogowym.

Jóźwik mówił wcześniej, że związek od ponad roku czeka na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ustawy o inspekcji transportu drogowego, która wzorem służby celnej nada inspektorom uprawnienia służb mundurowych. - Obecnie inspektorzy wykonują swoje czynności w ramach służby cywilnej, co uniemożliwia im wykonywanie obowiązków poza godzinami pracy urzędu - wyjaśnił.

Zapowiadając protest mówił, że na ITD nałożono nowe obowiązki wynikające z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. - Tych żądań inspektorzy nie są w stanie wykonywać w ramach służby cywilnej. Pracownicy inspekcji protestowali ostatnio w Warszawie w październiku 2015 r., ale od tamtego czasu rząd nie podjął żadnych działań, by zatrzymać pauperyzację naszego zawodu - podkreślił Jóźwik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
Niech ITD skontroluje wszystkie krańce autobusowe w Warszawie - na cale miasto tylko dwa sa zgodne z prawem... Czyli tylko dwa maja przystanki dla wysiadających i wsiadających i miejsce, gdzie autobus stoi bez pasażerów... A takich rzeczy jest sporo w warszawskiej komunikacji miejskiej - ale ITD udaje że problemu nie ma...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
ITD olewa wszystko -więc nie widzę powodu dlaczego mieli by dostawać podwyżki... W Warszawie komunikacja miejska funkcjonuje na dziwnych zasadach - wiele rzeczy jest niezgodnych z prawem, a ITD nie chce tym się zająć...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane