• rozwiń

Zielone litery na białym tle. Od dziś nowe tablice rejestracyjne

Opozycja o nowym obowiązku ws. rejestracji pojazdów Odtwórz: Opozycja o nowym obowiązku ws. rejestracji pojazdów
Opozycja o nowym obowiązku ws. rejestracji pojazdów "Źródło: tvn24"

Dziś wchodzą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację.

Profesjonalna rejestracja pojazdów ma umożliwić legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami. Będzie można wykorzystać jeden numeru rejestracyjny dla wielu pojazdów, bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu i wizyty w urzędzie.

Litery i cyfry na nowych tablicach są w kolorze zielonym na białym tle.

Mniej obowiązków dla firm

Zmiany w przepisach mają uprościć działalność firm, zwolnić je z części obowiązków administracyjnych. Dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione, np. Instytut Transportu Samochodowego lub jednostki badawcze producentów.

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o wydaniu blankietu i tablic rejestracyjnych podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

Opłaty

Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta - osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane