• rozwiń

Temat: Motoryzacja

PZU kupuje Pekao. Czy z tego powodu zdrożeje ubezpieczenie OC?

Krupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OC Odtwórz: Krupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OC
Foto: Shutterstock | Video: Polskie Radio Jedynka Foto: Zdaniem UOKiK, obecne podwyżki OC w przeważającej części miały wpływ czynniki ekonomiczne | Video: Krupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OC

Zakup akcji Pekao przez PZU i PFR nie ma nic wspólnego z podwyżką polis OC - zapewnił w piątek prezes PZU Michał Krupiński, który był gościem "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce.

PZU w czwartkowym komunikacie poinformował, że wraz z Polskim Funduszem Rozwoju kupują od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł.

- Te rzeczy nie są w żaden sposób związane. PZU nabyło bank ze środków odłożonych na przestrzeni wielu lat. Do tego dla sfinansowania transakcji w przyszłości emitowane będą obligacje, które pomogą sfinansować te transakcję - mówił Krupiński.

OC w górę

Odnosząc się do rynku polis OC, przyznał, że "mamy do czynienia z sytuacją pewnych podwyżek na rynku OC". Podkreślił jednak, że na tle działających w Polsce zagranicznych firm ubezpieczeniowych, ceny polis OC w PZU są "atrakcyjne". Dowodem na to - jak mówił - jest fakt, iż w ciągu roku, PZU zyskało ponad pół miliona nowych klientów. - Nie podnosimy stawek tak bardzo jak konkurencja i przez to ponad pół miliona klientów przyszło do nas widząc, że mamy dużo bardziej atrakcyjną ofertę - mówił.

Krupiński wyjaśnił, że podwyżki cen polis OC mają związek z regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego, którym podlegają wszystkie działające w Polsce instytucje finansowe.

- Branża ubezpieczeniowa w Polsce od wielu lat wykazywała spore straty - mówił prezes PZU.

Jak wyjaśniał, każdy ubezpieczyciel pozyskuje składki od klientów, a w sytuacji wypadku zobowiązany jest do wypłacenia ubezpieczonemu świadczenia. Tymczasem jak dowodził - z powodu wytycznych KNF owe świadczenia, ze względu na koszty zadośćuczynień, oraz "niezbyt etycznych" działań kancelarii odszkodowawczych - bardzo wzrosły. Jednocześnie - wskazał Krupiński - KNF nakłada na ubezpieczycieli obowiązek nieponoszenia strat.

ZOBACZ PIĘĆ RZECZY O ZAKUPIE AKCJI PEKAO PRZEZ PZU

List do premier

Ostatnio UOKiK, oceniając dotychczasowe sygnały od konsumentów oraz z rynku ubezpieczeniowego stwierdził, że na obecne podwyżki OC w przeważającej części miały wpływ czynniki ekonomiczne. - Wydaje się, że na obecne podwyżki w przeważającej części miały wpływ czynniki ekonomiczne, np. skutki wojny cenowej ubezpieczycieli prowadzonej od lat, potrzeba przywrócenia rentowności oferowanych ubezpieczeń komunikacyjnych - poinformował Urząd w odpowiedzi przesłanej PAP.

Również Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w piśmie wystosowanym do premier Beaty Szydło uznała, że zasadniczą przyczyną obecnych wzrostów cen OC jest znaczący i trwający od kilku lat wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz poszkodowanych.

 

Polska Izba Ubezpieczeń zaproponowała zmiany w wyliczaniu składek OC. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo (05.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pawelpio
Jak mowi, że podwyżki OC są niezwiązane z zakupem banku to znaczy ze są. Cena OC w PZU atrakcyjna to chyba jest dla PZU a nie klienta. Mozna porownac ceny w rankomacie w internecie. Zdecydowanie PZU nie jest najtansze.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane