• rozwiń
  • WIG20 2188.72 +0.25%
  • WIG30 2477.39 +0.29%
  • WIG 57385.94 -0.06%
  • sWIG80 11424.90 -0.04%
  • mWIG40 3645.43 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:49

Dostosuj

Elektryczne auta zaleją Polskę? Powstała specjalna spółka

Elektryczne auta zaleją Polskę? Powstała specjalna spółka
Foto: Shutterstock Foto: Powstała spółka ElectroMobility Poland

PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia powołały w środę spółkę ElectroMobility Poland - poinformowały spółki.

Nowy podmiot ma się przyczynić się do powstania systemu elektromobilności w Polsce.

Elektromobilność to jeden z obszarów, który będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej. Stopień przygotowania sektora energii na upowszechnienie samochodów elektrycznych zadecyduje o tym, czy elektromobilność będzie szansą na wzrost innowacyjności energetyki i impulsem do jej rozwoju. Dlatego grupy energetyczne zdecydowały się na wspólne przedsięwzięcie w tym obszarze" - wyjaśniły spółki

10 mln zł na projekt

Nowy podmiot będzie dysponować kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland obejmie po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W czerwcu br. podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum Elektromobilności. Sygnatariuszami listu oprócz Politechniki są Narodowe Centrum Badań Jądrowych i cztery spółki energetyczne: Energa, Enea, Tauron, PGE.

Szansa?

Zainicjowany przez resort energii projekt rozwoju elektromobilności ma przyczynić się do umacniania wzrostu gospodarczego Polski. - Musimy szukać własnych dróg do zyskiwania przewag konkurencyjnych oraz rozwiązań które mogą dać odpowiedni efekt gospodarczy – ocenia. - Elektromobilność to innowacyjne i konkurencyjne gospodarczo rozwiązanie. Realizacja naszego planu wpisuje się w przyjęty przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju - ocenia szef resortu energii - mówił szef ME Krzysztof Tchórzewski.

Projekt zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych uwzględnia także kwestię elektryfikacji transportu publicznego jako jedno z przedsięwzięć, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.

Zobacz. Milion elektrycznych samochodów w Polsce. "Romantyczne plany" (wideo z 21.09.2016 r.)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tokmada
Gdybym nie mieszkał w Polsce i nie znał polskich realiów ...to nawet uwierzyłbym w to. Znając jednak "naszą" rzeczywistość śmiem twierdzić, że NIC Z TEGO NIE WYJDZIE, a jeśli jakimś cudem "wyjdzie" to wnet koszt energii będzie tak wysoki, że będzie to droższe niż konwencjonalna benzyna...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Carollo
hmmm pewnie misiewiczom szukają nowej fuchy !!! A pamiętacie jak pis wypominało PO spółkę związaną z budową elektrowni atomowej w Polsce?
To mamy teraz nową wersję - elektryczne samochody. Kto ma je produkować?
Kiedyś były melexy i chyba na tym zakończyliśmy naszą przygodę z elektrycznymi pojazdami.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane