• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Wprowadzają opłaty za tankowanie aut elektrycznych

Wprowadzają opłaty za tankowanie aut elektrycznych
Foto: Shutterstock Foto: Portugalia. Rząd wprowadza opłaty za tankowanie aut elektrycznych

Socjalistyczny rząd Antonio Costy wprowadza w Portugalii opłaty za tankowanie pojazdów z napędem elektrycznym. Będą one pobierane już w pierwszej połowie 2017 r. - poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. środowiska Jose Mendes.

Jak powiedział w poniedziałek Mendes, najpóźniej do wiosny zostaną wprowadzone opłaty za tankowanie pojazdów z napędem elektrycznym.

Opłata z karty

- Uiszczanie opłat będzie następowało na podstawie kart z chipem, które zostaną przekazane wszystkim posiadaczom pojazdów zasilanych prądem. Będą one zawierać informacje o ilości dokonywanych doładowań samochodu. Co miesiąc kierowcy otrzymają pełną ich listę wraz z zobowiązaniem do zapłaty - ujawnił Mendes.

Przedstawiciel portugalskiego rządu przewiduje, że po wprowadzeniu opłat koszt ładowania pojazdu elektrycznego będzie o około 25 proc. niższy w stosunku do wydatków ponoszonych przez użytkowników pojazdów spalinowych.

Sieć ładowania

Mendes zapowiedział, że wraz z rozpoczęciem pobierania opłat za tankowanie aut elektrycznych nasilą się prace nad rozbudową sieci punktów ładowania. Tylko w tym roku ma ich powstać na terenie całej Portugalii 450. Koszt inwestycji przekroczy 8 mln euro.

Przedstawiciele środowisk zrzeszających posiadaczy aut z napędem elektrycznym także oczekują, że opłaty będą symboliczne w porównaniu do kosztu tankowania benzyną lub olejem napędowym. Nie spodziewają się, aby ich wprowadzenie wyhamowało sprzedaż pojazdów zasilanych prądem.

Plany

Jak powiedział Bruno Mateus, sekretarz generalny Portugalskiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych (APVE), kierowcy nie powinni być zaskoczeni wiadomością o wprowadzeniu opłat za tankowanie pojazdów elektrycznych, gdyż te miały wejść w życie już w ub.r.

- Kiedy w 2010 r. rząd zapowiadał rozwój sieci punktów tankowania aut elektrycznych i wprowadzane były zachęty podatkowe przy zakupie takich pojazdów informował równocześnie, że zwolnienie z opłat za ładowanie skończy się po okresie pilotażowym. Ten określono na pięć lat. To, że wciąż Portugalczycy mogą ładować baterie swoich aut za darmo, wynika z prac nad przygotowaniem modelu pobierania opłat. Dobiegają one już końca - dodał Mateus.

Przedstawiciel APVE odnotował, że środki pobierane za ładowanie samochodów z napędem elektrycznym są potrzebne do rozbudowy sieci punktów tankowania, która jest niezwykle uboga w porównaniu z Hiszpanią, gdzie ładowanie aut jest płatne.

O ile na terenie Portugalii działa blisko 1080 stacji ładowania aut elektrycznych, o tyle w Hiszpanii jest ich już prawie 2500. Najwięcej punktów ładowania samochodowych baterii funkcjonuje na Półwyspie Iberyjskim w aglomeracjach Barcelony i Lizbony – odpowiednio ponad 500 oraz 460.

Hiszpanie wyprzedzają też Portugalczyków pod względem zwolnień podatkowych przy zakupie auta z napędem elektrycznym. W zależności od modelu pojazdu wynosi ono w Hiszpanii od 3000 do 6500 euro. W Portugalii tymczasem rząd w ciągu ostatnich dwóch lat zredukował zwolnienie podatkowe z 4500 do 2250 euro. W 2017 r. jego poziom ma spaść do 1125 euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matu_Vet
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
m_aro
Ciekawe jak rządy zamierzają pobierać akcyzę za takie "paliwo" szczególnie w okresie przejściowym gdy wciąż na drogach będą samochody spalinowe. Z pewnością Polacy będą królować w omijaniu ewentualnych opłat, co wydaje się nie będzie specjalnie trudne.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane