• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

OC znów zdrożało. Średnio o 45 procent

Dostajesz mandaty? Twoja stawka OC wzrośnie Odtwórz: Dostajesz mandaty? Twoja stawka OC wzrośnie
Dostajesz mandaty? Twoja stawka OC wzrośnie "Źródło: TVN Turbo"

W marcu ubezpieczenie OC samochodu było średnio o 45 procent droższe niż 12 miesięcy wcześniej. Obecnie za obowiązkowe ubezpieczenie auta trzeba zapłacić średnio 1054 zł, czyli o 326 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z analizy porównywarki ubezpieczeniowej mfind.

Zdaniem ekspertów optymizmem może napawać fakt, że w I kwartale 2017 roku wzrost cen wyraźnie zwolnił. W marcu br. średnia stawka OC była wyższa ledwie o 2 proc. niż w styczniu. W tym samym okresie zeszłego roku wzrost wyniósł 13 proc.

Gdzie najdrożej?

Jak wynika z analizy ponad 20 tys. kalkulacji, w porównaniu do zeszłego roku, w marcu br. najbardziej wzrosły ceny w Warszawie - aż o 79 proc. Z wysokimi podwyżkami muszą się również liczyć kierowcy w Opolu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy oraz Poznaniu, gdzie podwyżki przekroczyły 60 proc.

W marcu br. najwięcej za OC musieli zapłacić kierowcy we Wrocławiu - średnia cena OC wyniosła tam 1439 zł. Niewiele taniej jest w Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) i Warszawie (1312 zł).

Najtańszym OC w Polsce mogą się z kolei cieszyć mieszkańcy Rzeszowa (957 zł), Opola (957 zł) i Kielc (1001 zł).

Wojna cenowa

Zdaniem ekspertów porównywarki mfind podwyżki cen OC były związane m.in. z zakończeniem tzw. wojny cenowej, która przyniosła ubezpieczycielom ogromne straty.

Na początku kwietnia prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował, że Urząd bada przypadki znacznych podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych OC wprowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe w ostatnich miesiącach.

Szef Urzędu przyznał wtedy, że były czynniki, które uzasadniałyby wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych. - Zgodnie z ustawą firmy ubezpieczeniowe nie powinny przecież dopłacać do tych ubezpieczeń - mówił Niechciał.

Zwrócił też uwagę, że koszty firm ubezpieczeniowych w ostatnich latach mogły istotnie wzrosnąć. Na przykład w wyniku wyroków sądowych samochody zastępcze w przypadku szkód należą się teraz nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym. Inny element to wyroki dające klientom prawo np. do oryginalnych części aut.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tara27
Dlaczego mam płacić tyle samo co kierowca powodujący wypadki? Skoro firmy ubezpieczeniowe płaczą, że ponoszą koszty przez tych co rozbijają auta i dlatego składki wzrastają, to niech im podnoszą, a nie wszystkim. Chory kraj. No ale na DOBRĄ ZMIANĘ potrzeba kasy.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Krzysiekt37r
Droższe polisy, ale jednocześnie wyższy poziom usług. Samochód można wynająć z OC sprawcy, co jest bardzo dla nas jako kierowców korzystne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane