• rozwiń

Nowa aplikacja od Mercedesa jest jak Pokemon Go dla ratowników

Nowa aplikacja od Mercedesa jest jak Pokemon Go dla ratowników

Mercedes-Benz uruchomił nową aplikację opartą na rozszerzonej rzeczywistości, która przyjdzie z pomocą udzielającym pierwszej pomocy. Asystent ratownika wyświetli na ekranie tabletu lub smartfona kluczowe systemy i podzespoły. Dzięki temu ratownik będzie w stanie błyskawicznie ocenić ich stan i podejść do samochodu w najbezpieczniejszy sposób.

Aplikacja dla ratowników opiera się – podobnie jak Pokemon Go – na rozszerzonej rzeczywistości. To znaczy, że informacje są w czasie rzeczywistym nakładane na obraz pochodzący z kamery. Różnica polega na tym, że aplikacja Mercedes-Benz nie wyświetli ani Pikachu ani Charizarda.

Zamiast Pokemona ratownik przybyły na miejsce wypadku zobaczy po odpaleniu aplikacji trójwymiarowe odzwierciedlenie systemów znajdujących się pod poszyciem samochodu. To z kolei oznacza, że będzie mógł precyzyjnie określić, gdzie znajdują się newralgiczne dla bezpieczeństwa układy w samochodzie, np. przewody paliwowe, bak, akumulator, układy o wysokim napięciu w samochodach elektrycznych i hybrydowych.

Aplikacja umożliwia obracanie i zbliżanie obrazu wyświetlanego na ekranie, dzięki czemu ratownik będzie w stanie z niemal chirurgiczną precyzją określić, gdzie należy zrobić ewentualne cięcie. Do tej pory przybyli na miejsce wypadku jako pierwsi, pracowali nierzadko trochę jak saperzy, nie wiedząc, czy „otworzą” karoserię auta w dobry miejscu i czy przetną akurat odpowiedni kabel.

Nowa aplikacja to wyższa wersja już istniejącego oprogramowania. Jednak jest jedna zasadnicza różnica. Starszy Rescue Assist działał on-line, co często oznaczało problemy w miejscach, gdzie nie ma sieci WI-FI, a zasięg telefonii komórkowej pozostawia wiele do życzenia. Nowa wersja aplikacji działa off-line i wyświetla układy i schematy czerpiąc dane z preinstalowanych baz danych. Te ostatnie zawierają informacje o każdym osobowym modelu Mercedesa zbudowanym od 1990 roku, każdym vanie powstałym od 1996 oraz każdym smarcie od 1996 roku włącznie.

Żeby odczytać dokładną charakterystykę i układy auta, wystarczy, że ratownik przeskanuje kod QR naklejony pod klapką od wlewu paliwa w nowszych samochodach. Właściciele starszych mogą po odpowiednie naklejki udać się do najbliższego dealera.

Aplikacja w 24 różnych wersjach językowych ma być dostępna za darmo w 2 wariantach systemowych – na iOS oraz Androida.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane