• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Elektryka kupisz bez akcyzy. A to nie koniec zachęt

Elektryczne auto z polskim "sercem" Odtwórz: Elektryczne auto z polskim "sercem"
Elektryczne auto z polskim "sercem" "Źródło: TVN Turbo"

Pojazdy elektryczne objęte będą zerową stawką akcyzy - przewiduje projekt ustawy o elektromobilności, przekazany do konsultacji. Auta napędzane prądem będą mogły również jeździć bus-pasami oraz za darmo parkować w strefach płatnego parkowania.

"Projektowane przepisy wprowadzą zmiany do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym ustanawiające zerową stawkę akcyzy na pojazdy elektryczne. Zmiana taka, zdaniem projektodawcy korzystnie wpłynie na wzrost użytkowania pojazdów elektrycznych, a tym samym pozwoli osiągnąć zakładane cele w zakresie rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i odpowiedniej infrastruktury" - napisano.

Bez opłat

Dodano, że projekt ustawy przewiduje dokonania wyższego odpisu z tytułu zużycia pojazdu w przypadku przedsiębiorców.

W projekcie napisano, że pojazdy o napędzie alternatywnym będą miały możliwość korzystania z bus-pasów oraz będą zwolnione z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania. 

Projekt zakłada też, że w ogólnodostępnym punkcie ładowania właściciel elektryka będzie mógł wybrać dostawcę usługi ładowania, u którego będzie miał abonament lub będzie mógł wykupić taką usługę jednorazowo.

Ustawa

Projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych trafił w czwartek do konsultacji społecznych i międzyresortowych, które potrwają do końca maja. Wiceminister energii Michał Kurtyka poinformował, że chciałby, aby ustawa weszła w życie od stycznia 2018 roku.

Projekt zakłada, że do 2025 roku 50 proc. pojazdów centralnej administracji publicznej będzie elektryczna, zaś jednostki samorządu terytorialnego będą miały w tym czasie 30 proc. takich pojazdów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane