• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Samochody specjalne na polskich drogach. Dominuje jeden typ

Samochody zabytkowe na polskich drogach Odtwórz: Samochody zabytkowe na polskich drogach
Samochody zabytkowe na polskich drogach "Źródło: TVN Turbo"

Około 100 tysięcy samochodów specjalnych zarejestrowano w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na liście znalazły się między innymi mobilne biblioteki, wystawy na kołach, czy pojazdy do czyszczenia toalet. Zdecydowanym liderem tej kategorii są jednak samochody pomocy drogowej - wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Pojazdy specjalne to wszystkie maszyny, których funkcja powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia.

Teraz bliżej postanowiło im się przyjrzeć Ministerstwo Cyfryzacji. Resort w tym celu przeanalizował dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów (część bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Pod uwagę wzięto wyłącznie maszyny, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W zestawieniu pominięto przyczepy.

Samochody specjalne

Wśród pojazdów specjalnych najwięcej jest samochodów pomocy drogowej. W ostatniej dekadzie w CEPiK-u pojawiły się dokładnie 22 294 takie maszyny.

Na drugim miejscu znalazły się wozy kempingowe - jest ich 12 788. Ostatnie miejsce na podium należy do wozów strażackich - 10 776. Warto do nich dodać 120 pojazdów sklasyfikowanych jako ratowniczo-gaśnicze. W służbie u strażaków przydają się również podnośniki - ministerstwo znalazło 4573 takich egzemplarzy.

W ostatniej dekadzie w CEPiK pojawiło się także niemal osiem tysięcy samochodów pogotowia ratunkowego. Wysoko w klasyfikacji znalazły się także auta wykorzystywane do oczyszczania i konserwacji dróg - 8065 egzemplarzy. Wśród nich 5737 stanowią samochody zimowego utrzymania dróg, a 2097 pojazdy do oczyszczania dróg. Pozostałe to zamiatarki i polewaczko-zmywarki.

Przez ostatnie dziesięć lat w CEPiK zarejestrowano też 5079 aut sklasyfikowanych jako pogrzebowe. Wśród karawanów bezapelacyjnie dominują mercedesy - to prawie 3 tysiące aut. Na liście znalazły się również jaguary, cadillaki i pilato.

W bazie są też auta opisane jako "sklep/bar". Jest ich dokładnie 2457. Na liście są między innymi popularne food trucki, ale też nowocześnie wyposażone sklepy z wędlinami. Takie samochody są najczęściej sprowadzane z Niemiec - 1694 przypadki.

Ministerstwo Cyfryzacji znalazło także inne perełki. W CEPiK-u w ciągu ostatnich dziesięciu lat zarejestrowano między innymi 2 pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych, 17 pojazdów do pomiarów geofizycznych w otworach wiertniczych, czy 17 mobilnych garderób i charakteryzatorni. Na liście znalazło się także 49 mobilnych wystaw/biur, a także 58 kin, wystaw i bibliotek na kółkach.

Ministerstwo dotarło także do czterech aut, które jako przeznaczenie mają wpisane czyszczenie toalet.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane