• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Egzamin na prawo jazdy bez placu manewrowego? "Przy cofaniu ludzie nie giną"

Podkalicki o zmianach w egzaminach na prawo jazdy Odtwórz: Podkalicki o zmianach w egzaminach na prawo jazdy
Podkalicki o zmianach w egzaminach na prawo jazdy "Źródło: tvn24"

- Plac manewrowy w pewnym stopniu weryfikuje umiejętności kierowcy, ale powinien być zmieniony - powiedział w TVN24 Mariusz Podkalicki z Akademii Dobrej Jazdy. - Przy cofaniu, czy parkowaniu ludzie nie giną. Ludzie giną na drogach w sytuacjach jakiegokolwiek zagrożenia, kiedy musimy szybko reagować - zwracał uwagę.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców "AUTOS" w Łodzi przygotowało petycję do Ministra Infrastruktury. Jego przedstawiciele chcieliby, żeby kandydaci na przyszłych kierowców w trakcie egzaminu byli zwolnieni z części odbywającej się na placu manewrowym.

Ich zdaniem, nie są to umiejętności które przydają się w codziennej jeździe. Podobnie uważa Mariusz Podkalicki z Akademii Dobrej Jazdy, który proponuje zmiany.

Jakie zmiany?

Zdaniem eksperta, dobrym rozwiązaniem byłoby na przykład wprowadzenie na egzaminie slalomu między dziesięcioma słupkami. - O kierowcy, który przejeżdża slalom mogę napisać książkę, co potrafi, a czego powinien się uczyć - wskazywał Podkalicki.

Jego zdaniem chodzi między innymi o umiejętności związane z koordynacją skręcania kierownicy z wciskaniem pedału gazu czy sprzęgła. - Żeby kierowca był świadomy, w którym momencie może dodać gazu, w którym momencie ująć i jaki to ma wpływ na przyczepność oraz prowadzenie samochodu - wyjaśniał gość TVN24.

Dodał, że takie podstawy kandydat na kierowcę powinien poznawać już podczas kursu, ale "wielu instruktorów nie ma o tym pojęcia".

- Tutaj powinna nastąpić pewna rewolucja. Wszyscy instruktorzy nauki jazdy powinni przejść szkolenia w szkołach doskonalenia techniki jazdy, gdzie nauczą się technik prowadzenia samochodu. Wtedy łatwiej im będzie przekazywać odpowiednią wiedzę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mario5
czyli co ? przyszły kierowca nie musi umieć parkować czy cofać po łuku ? i teraz kupisz sobie człowieku nowe auto przyjedzie taki ktoś zaparkować obok ciebie i masz przeorane auto , no w sumie nikt nie zginie alee?? .a propo cofania to mało to wypadków gdy ktoś kogoś potrąci cofając ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane