• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Miał być elektryczny samochód z Polski. Okazało się, że to błąd

Miał być elektryczny samochód z Polski. Okazało się, że to błąd Odtwórz: Miał być elektryczny samochód z Polski. Okazało się, że to błąd
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: UOKiK zamieścił nowy komunikat ws. wniosku gigantów energetycznych | Video: Miał być elektryczny samochód z Polski. Okazało się, że to błąd

UOKiK zamieścił we wtorek komunikat ws. wniosku PGE, Tauron, Energa i Enea o powołaniu spółki ElectroMobilityPoland. Spółka miała m.in zająć się stworzeniem polskiego samochodu na prąd. Dziś jednak komunikat został zmieniony: w nowej wersji nie ma już mowy o produkcji samochodów elektrycznych.

Jeszcze we wtorek na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów widniał komunikat o wniosku złożonym przez PGE, Tauron, Energa i Eneę ws. utworzenia spółki ElectroMobilityPoland, której celem ma być rozwój elektromobilności, w tym produkcja samochodów elektrycznych.

Zmiany w komunikacie

Po kilku godzinach komunikat usunięto ze strony. Został zamieszczony na stronie UOKiK-u ponownie w środę przed południem, ale w zmienionym kształcie.

W treści komunikatu nie ma już bowiem mowy o produkcji samochodów elektrycznych przez nową spółkę.

W porównaniu do tego, co mogliśmy przeczytać na stronie we wtorek, zniknęły następujące zdania:

1. "W szczególności budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym, z jak najszerszym udziałem krajowych kooperantów"

2. "Uruchomienie w kraju masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych zapewni konsumentom dostęp do pojazdów elektrycznych, stanowiących substytut do pojazdów produkowanych za granicą, a konkurencja na europejskim rynku spowoduje obniżenie cen pojazdów, przez co staną się one dostępniejsze dla konsumentów".

 

Tak wygląda dokument po zmianach:


Odpowiedź UOKiK-u

UOKiK w korespondencji z tvn24bis.pl tak tłumaczy to zamieszanie:

"Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, wraz ze zgłoszeniem przez przedsiębiorców zamiaru koncentracji, Prezes UOKiK wszczyna formalne postępowanie. Informacja o tym zamieszczana jest na stronie internetowej UOKiK w zakładce Biuletyn Informacji Publicznej. Spółka lub jej pełnomocnik muszą przedstawić Urzędowi wykaz informacji i dokumentów, które określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zgłoszenia zamiaru koncentracji z 23 grudnia 2014 (...).

W sprawie zamiaru utworzenia spółki ElectroMobilityPoland, Urząd niezwłocznie po dostarczeniu przez pełnomocnika  wniosku zawierającego skrócony opis koncentracji, umieścił te informacje na swojej stronie internetowej. Na prośbę pełnomocnika informacje te zostały zdjęte ze strony urzędu, a pełnomocnik przygotował nowy opis zamiaru koncentracji".

O zamieszanie zapytaliśmy także uczestników tego projektu.

 

Zobacz materiał TVN24 BiS o planach rządu, który chce mieć na drogach milion aut elektrycznych w 2025 roku (29.08.2016):


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane