• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Orlen stawia na wodór. Otwiera pierwszy punkt, ale nie w Polsce

Świat technologii: benzyna i ropa to przeżytek? Przyszłość to auto na wodór Odtwórz: Świat technologii: benzyna i ropa to przeżytek? Przyszłość to auto na wodór
Świat technologii: benzyna i ropa to przeżytek? Przyszłość to auto na wodór

Pierwsza polska spółka otwiera dziś pierwszy punkt do zasilania aut wodorem, ale nie w Polsce. Chce zebrać doświadczenia w Niemczech - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Punkt zostanie uruchomiony na niemieckiej stacji należącej do PKN Orlen, działającej pod marką Star, w miejscowości Mulheim - podała gazeta."Dzięki temu pilotażowi Orlen chce pozyskać doświadczenia, które pomogą mu w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych również w Polsce" - dowiadujemy się z "Pulsu Biznesu".

Dziennik informuje, że "Orlen chce rozwijać ładowanie aut wodorem równolegle do ładowania prądem. Ma już cztery punkty ładowania Tesli, dwa w Polsce i dwa w Niemczech".

Jak zauważa gazeta, "nad wodorem pracuje też druga polska firma paliwowa, czyli Lotos. Na razie nie oferuje jednak usługi tankowania aut wodorem, tylko wzięła się za badania. W ramach projektu Hestor bada możliwości magazynowania energii w postaci wodoru, a następnie wykorzystania go w transporcie".

Cytowany przez "Puls Biznesu" Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego przyznaje, że "dziś w Polsce nie ma ani jednej ogólnodostępnej stacji do ładowania aut wodorem. Ten rynek jeszcze u nas nie istnieje. W całej Europie jego skala jest zresztą niewielka - w Niemczech do 2018 r. ma być 50 takich stacji, w Beneluksie jest ich około 100". Jego zdaniem, koszt pozyskania wodoru jest na razie wysoki, co hamuje rozwój rynku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane