• rozwiń
  • WIG20 2350.42 +0.20%
  • WIG30 2706.31 +0.25%
  • WIG 60757.76 +0.12%
  • sWIG80 11947.12 +0.05%
  • mWIG40 4274.69 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:27

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Długości autostrad w Europie. Sprawdź, w których krajach pojedziesz nimi za darmo

Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane? Odtwórz: Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane?
Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane? "Źródło: TVN Turbo"

Polska znalazła się na 12. miejscu w Europie pod względem długości autostrad. W 2017 roku kierowcy mogli korzystać z 1639 kilometrów takich dróg. Pierwsze miejsce należy do Hiszpanii. Zestawienie zamyka zaś Luksemburg.

Serwis motoryzacyjny Oponeo przeanalizował sytuację w 27 europejskich krajach.

Jak wynika z raportu, najbardziej rozwiniętą sieć autostrad ma Hiszpania. W tym kraju kierowcy mogą korzystać z ponad 17 tysięcy kilometrów takich dróg. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z wynikiem przekraczającym 15,3 tys. km. Na ostatnim stopniu podium znalazła się zaś Francja - ponad 11,6 tys. km.

To kraje, które mają zdecydowanie najwięcej kilometrów autostrad.

Włochy, które sklasyfikowano tuż za podium mają bowiem niecałe 7 tys. km takich dróg, czyli ponad 4 tys. km autostrad mniej niż trzecia Francja.

Polska znalazła się na 12. miejscu w zestawieniu. W naszym kraju w 2017 roku kierowcy mogli korzystać z ponad 1,6 tys. km autostrad. Tuż przed nami znalazła się Belgia - 1,7 tys. km. Polska z kolei wyprzedziła między innymi Czechy, Szwajcarię, Słowację, czy Norwegię.

Zestawienie zamyka Luksemburg z 167 km autostrad. Jego łączna powierzchnia jest jednak nieporównywalnie mniejsza od innych krajów.

Opłaty za autostrady

Jak wynika z raportu, bez opłat pojedziemy autostradą w Niemczech, Holandii, Norwegii, Belgii, Danii, Szwecji, Luksemburgu, Finlandii, Wielkiej Brytanii, na Cyprze oraz Litwie.

O winietach muszą natomiast pamiętać kierowcy jadący do Bułgarii, Austrii, Portugalii, Czech, Węgier, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, a także Rumunii.

Ponadto opłaty za przejazd autostradą obowiązują w Polsce - około 24 zł za 100 km. Płatne odcinki dróg obowiązują także w Grecji, Chorwacji, Francji, Portugalii, Irlandii, Hiszpanii oraz we Włoszech.

Po przeliczeniu na złote opłata w tych krajach waha się od 25 do ponad 40 zł za 100 km.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bogdan Kuberacki
Jaki sens ma porównywanie długości autostrad? Żaden. Dopiero stosunek długości autostrad do powierzchni kraju lub do ludności daje porównywalne dane.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane