• rozwiń
  • WIG20 2158.76 +0.18%
  • WIG30 2445.30 +0.22%
  • WIG 56934.71 +0.27%
  • sWIG80 11463.64 +0.11%
  • mWIG40 3638.26 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:18

Dostosuj

Kary za cofanie licznika. "Ten proceder zejdzie do podziemia"

Kara za cofanie licznika Odtwórz: Kara za cofanie licznika
Kara za cofanie licznika "Źródło: TVN Turbo"

W ogłoszeniu o sprzedaży nieco ponad 180 tysięcy kilometrów przebiegu, a w rzeczywistości niemal trzy razy tyle. Samochodów z "przekręconym" licznikiem jest na polskim rynku mnóstwo. W sobotę weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi za fałszowanie wskazań liczników samochodowych można trafić nawet na pięć lat do więzienia. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

- To jest problem i to niemały. Szacujemy, że w przypadku nawet 85 procent importowanych samochodów licznik nie wskazuje tyle, ile wynosi stan rzeczywisty. W przypadku rynku polskiego to jest co trzeci, czwarty samochód - mówi Przemysław Gąsiorowski z autobaza.pl.

Problem nie zniknie?

Ogłoszenia o usługach tzw. korekty licznika jeszcze do niedawna z łatwością można było znaleźć w internecie.

W sobotę weszły jednak w życie zmiany, które mają ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych autach. Ingerowanie w przebieg auta jest zagrożone karą więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Warto pamiętać, że na karę narażają się nie tylko osoby cofające licznik, ale także zlecający.

Ale może się okazać, że problem nie zniknie, a jedynie głębiej zejdzie do szarej strefy. - Osoby, które trudnią się tym procederem będą po prostu bardziej się ukrywały. To wszystko zejdzie do podziemia, liczniki dalej będą cofane - uważa Adam Klimek z TVN Turbo.

Do tej pory stan licznika spisywali tylko diagności podczas okresowego badania technicznego. Od 1 stycznie przyszłego roku takie uprawnienia będą miały też inne służby mundurowe. Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i Służba Celno-Skarbowa będą mogły zweryfikować stan licznika i zapisać jego wskazania w CEPiK-u.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
acea
Niewiele to zmieni jeśli inne kraje nie wprowadzą EUROPEJSKIEJ INFORMACJI O POJAZDACH. Kraje które pozbywają się pojazdów nie mają w tym interesu żeby łapać oszustów licznikowych. Taka to jedność EUropejska.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane