• rozwiń
  • WIG20 2273.26 -0.58%
  • WIG30 2612.38 -0.64%
  • WIG 58829.21 -0.44%
  • sWIG80 11540.04 -0.60%
  • mWIG40 4017.32 -0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:35

Dostosuj

Tesla wprowadzi nowego autopilota. Będzie blokował upartych kierowców

Tesla wprowadzi nowego autopilota. Będzie blokował upartych kierowców
Foto: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)/portal gda Foto: Nowy autopilot Tesli będzie blokował kierowców

Musk planuje aktualizację dla oprogramowania, odpowiedzialnego za system autopilota w samochodach. Wprowadzi ona dodatkową procedurę bezpieczeństwa, łącznie z blokadą funkcji dla upartych kierowców. To reakcja koncernu na liczne ostatnio przypadki kolizji a nawet wypadki z faktycznym lub domniemanym autopilotem „za kierownicą”.

Jak podaje portal Electrek, Tesla niebawem wyposaży swoje auta w autopilota o nowej funkcjonalności. Aktualizacja będzie miała na celu wyeliminowanie niewłaściwego korzystania z trybu jazdy pół autonomicznej. To reakcja koncernu na liczne ostatnio przypadki kolizji z faktycznym lub domniemanym autopilotem „za kierownicą”.

Nieznośny manewr

Autopilot obecnie alarmuje kierowcę po kilku minutach bezczynności, by ten ruszył kierownicą, jeśli chce utrzymać system w trybie włączonym. W innym przypadku system rozpoczyna 15 sekundową procedurę wychodzenia z trybu autopilota, podczas której wyhamowuje pojazd oraz instruuje kierowcę, by złapał za kierownicę, zanim system się wyłączy.

W toku analizowania danych z aut po wypadkach, Tesla odkryła, że nie wszyscy kierowcy odpowiednio reagowali na te alerty. Następna wersja autopilota – 8.0, będzie, tak samo jak poprzednia, uruchamiać procedurę wychodzenia z trybu autopilota, a ponadto zablokuje kierowcy możliwość restartu systemu.

Tryb autopilota zadziała ponownie wyłącznie wtedy, gdy prowadzący pojazd zatrzyma się i przełączy dźwignie zmiany biegów w tryb „park”. Dopiero po takim nieznośnym manewrze, będzie można ponownie włączyć tryb jazdy pół autonomicznej.


Tesla to naprawdę szybkie auto:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane