• rozwiń

Tesla wprowadzi nowego autopilota. Będzie blokował upartych kierowców

Tesla wprowadzi nowego autopilota. Będzie blokował upartych kierowców
Foto: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)/portal gda Foto: Nowy autopilot Tesli będzie blokował kierowców

Musk planuje aktualizację dla oprogramowania, odpowiedzialnego za system autopilota w samochodach. Wprowadzi ona dodatkową procedurę bezpieczeństwa, łącznie z blokadą funkcji dla upartych kierowców. To reakcja koncernu na liczne ostatnio przypadki kolizji a nawet wypadki z faktycznym lub domniemanym autopilotem „za kierownicą”.

Jak podaje portal Electrek, Tesla niebawem wyposaży swoje auta w autopilota o nowej funkcjonalności. Aktualizacja będzie miała na celu wyeliminowanie niewłaściwego korzystania z trybu jazdy pół autonomicznej. To reakcja koncernu na liczne ostatnio przypadki kolizji z faktycznym lub domniemanym autopilotem „za kierownicą”.

Nieznośny manewr

Autopilot obecnie alarmuje kierowcę po kilku minutach bezczynności, by ten ruszył kierownicą, jeśli chce utrzymać system w trybie włączonym. W innym przypadku system rozpoczyna 15 sekundową procedurę wychodzenia z trybu autopilota, podczas której wyhamowuje pojazd oraz instruuje kierowcę, by złapał za kierownicę, zanim system się wyłączy.

W toku analizowania danych z aut po wypadkach, Tesla odkryła, że nie wszyscy kierowcy odpowiednio reagowali na te alerty. Następna wersja autopilota – 8.0, będzie, tak samo jak poprzednia, uruchamiać procedurę wychodzenia z trybu autopilota, a ponadto zablokuje kierowcy możliwość restartu systemu.

Tryb autopilota zadziała ponownie wyłącznie wtedy, gdy prowadzący pojazd zatrzyma się i przełączy dźwignie zmiany biegów w tryb „park”. Dopiero po takim nieznośnym manewrze, będzie można ponownie włączyć tryb jazdy pół autonomicznej.


Tesla to naprawdę szybkie auto:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane