• rozwiń

Niemcy ogłaszają zakaz dla Porsche Cayenne z silnikiem Diesla

Silniki diesla na cenzurowanym. Mogą truć bardziej niż przypuszczano Odtwórz: Silniki diesla na cenzurowanym. Mogą truć bardziej niż przypuszczano
Silniki diesla na cenzurowanym. Mogą truć bardziej niż przypuszczano "Źródło: tvn24bis.pl"

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt wydał w czwartek zakaz dopuszczania do ruchu samochodów marki Porsche Cayenne. Dotyczy to modeli z silnikiem Diesla 3,0 TDI, w związku z zarzutem nielegalnego manipulowania emisją spalin. Jednocześnie do serwisu zostało wezwanych 22 tysięcy właścicieli tych aut.

Minister Dobrindt powiedział, że zainstalowany w tych samochodach program pozwalał na zaniżanie wyników podczas testów spalinowych. Oprogramowanie sygnalizowało, że samochód jest testowany, i włączało automatycznie dodatkowy system obniżający emisję spalin.

Porsche ma zdaniem ministra pokryć w 100 procentach koszt badań serwisowych.

Silniki Diesla

Jak pisze "Spiegel online", Porsche wykorzystywał w samochodach marki Cayenne silniki produkowane przez Audi. W niektórych modelach tego producenta także wykryto nielegalnie oprogramowanie. Audi wezwało 24 tys. samochodów do serwisu.

Porsche i Audi należą do koncernu Volkswagen, który pierwszy przyznał się do nielegalnych praktyk. W następstwie dochodzenia amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen potwierdził we wrześniu 2015 roku zainstalowanie łącznie w około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów emisji tlenków azotu.

Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane