• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strażnicy graniczni będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu

Strażnicy graniczni będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu
Foto: tvn24 Foto: Rozszerzenie uprawień funkcjonariuszy straży granicznej o możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli pojazdów

Rozszerzenie uprawień funkcjonariuszy straży granicznej o możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli pojazdów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało go do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie w listopadzie.

Projektowana nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów do znowelizowanej we wrześniu ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z ustawą Straż Graniczna otrzyma uprawnienia związane z kontrolą pojazdów. Funkcjonariusze SG będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny w takich samych przypadkach, w jakich mogą robić to policjanci, m.in. jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Kontrola na granicy

"Dotychczas, jeśli np. podczas rutynowej kontroli na granicy funkcjonariusze SG stwierdzili, że dane auto stanowi zagrożenie, dowód rejestracyjny mógł być zatrzymany tylko przez policjanta. Wiązało się to z niepotrzebnym czekaniem i marnowało czas funkcjonariuszy obu służb. Nowe przepisy przyspieszą ten proces i ograniczą zbędne koszty. Funkcjonariusze SG będą mogli wykonać więcej kontroli, a policjanci nie będą musieli przyjeżdżać na miejsce tylko po to, aby zatrzymać dowód rejestracyjny" - wyjaśnia resort w komunikacie informującym o skierowaniu do uzgodnień projektu nowelizacji rozporządzenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by znowelizowane rozporządzenie weszło w życie 13 listopada 2017 r., czyli tego samego dnia, gdy w życie wejdzie nowela ustawy o Prawo o Ruchu Drogowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane