• rozwiń
  • WIG20 2314.22 +0.47%
  • WIG30 2663.26 +0.53%
  • WIG 59729.78 +0.42%
  • sWIG80 11621.79 -0.15%
  • mWIG40 4056.56 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:42

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Producenci walczą ze spowolnieniem. Pracę straciło 38 tysięcy osób

Jak sprawdzić przebieg samochodu? Odtwórz: Jak sprawdzić przebieg samochodu?
Jak sprawdzić przebieg samochodu? "Źródło: tvn24"

W ostatnim półroczu 38 tysięcy osób na całym świecie straciło pracę w branży motoryzacyjnej - podał Automotive News. Jak ocenia serwis, producenci samochodów próbują poradzić sobie w ten sposób z narastającym spowolnieniem w tej gałęzi przemysłu.

Obecnie, po dekadzie wzrostów, globalna sprzedaż samochodów spada - pisze Automotive News - a koncerny motoryzacyjne przygotowują się na nadchodzące trudności, tnąc listy płac. Spółki na całym świecie, od Chin, przez Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Kanadę i USA, ogłosiły redukcje zatrudnienia o co najmniej 38 tysięcy osób w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Jak pisze serwis, może to być dopiero początek zwolnień. Przypomina, że w tym tygodniu Daimler zapowiedział obniżenie kosztów administracyjnych o 20 procent. Z kolei Ford Motor poinformował, że do końca sierpnia zmniejszy globalne zatrudnienie o 10 procent. Cięcia mają objąć około 7 tysięcy pracowników etatowych i przynieść 600 milionów dolarów oszczędności rocznie.

Problemy branży motoryzacyjnej

Według analityków przemysł motoryzacyjny będzie musiał zmierzyć się ze znaczącym spowolnieniem, zwłaszcza na dwóch największych światowych rynkach motoryzacyjnych - Chinach i Stanach Zjednoczonych. Kolejne zmiany zostaną wymuszone przestawianiem się producentów samochodów na pojazdy elektryczne i rozwój technologii autonomicznej jazdy.

Sytuację może pogorszyć rozważane przez USA nałożenie ceł importowych na samochody.

Przed tygodniem prezydent Donald Trump ogłosił, że odkłada decyzję w tej sprawie, na 180 dni. Przedstawiciele amerykańskich i zagranicznych koncernów motoryzacyjnych alarmowali, że wprowadzenie takich ceł mogłoby zagrozić 700 tysiącom miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Także przedstawiciele japońskiego przemysłu motoryzacyjnego kategorycznie skrytykowali ten zamiar.

Globalna sprzedaż samochodów spadła w 2018 roku o 0,5 procent do 94,8 miliona, po raz pierwszy od 2009 roku. Morgan Stanley w styczniu przewidywał na ten rok kolejny spadek o 0,3 procent, ale większe niż się spodziewano spowolnienie na rynku chińskim może pogorszyć te wyniki - podał Automotive News.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane