• rozwiń

Rynek sprzedaży alkoholu może urosnąć o prawie 100 mld dolarów

Rynek sprzedaży alkoholu może urosnąć o prawie 100 mld dolarów
Foto: Shutterstock Foto: alkohol.jpg

Jak wyliczył Morgan Stanley, światowy rynek alkoholowy jest wart 1,5 biliona dolarów rocznie. Rozwój pojazdów autonomicznych oraz idei współdzielenia samochodów może przyczynić się do wzrostu tego rynku o nawet 98 miliardów dolarów - ocenia bank.

Piłeś? Nie jedź! To słowa często używane w kampaniach społecznych ostrzegających przed tragicznymi skutkami jazdy pod wpływem alkoholu. Za jakiś czas slogan zmodyfikowany do: „Piłeś? Jedź swobodnie!" może posłużyć jako reklama dla producentów w pełni autonomicznych pojazdów, którzy liczą na zrewolucjonizowanie rynku.

Autonomiczne samochody

Jak przewiduje Morgan Stanley, wspólne przejazdy i technologia autonomiczna może przyczynić się do znacznego zwiększenia tempa wzrostu globalnego rynku alkoholi.

"W naszym scenariuszu zakładamy, że idea współdzielonej konsumpcji, w tym przypadku mobilności, w kolejnych 10 latach może zaowocować wzrostem oscylującym na poziomie 2,2 proc. W praktyce oznacza to, że kierowcy będą pić o jedno piwo więcej w tygodniu. Po roku 2025 autonomiczna technologia znacząco zwiększy potencjał rynku alkoholowego.”


Wyliczenia banku wydają się korespondować ze statystykami Uber'a. Korporacja wyliczyła, że odkąd w lipcu 2012 pierwsi jej kierowcy wyjechali na ulice Kalifornii, do stycznia 2018 udało się uniknąć 1 800 wypadków drogowych powodowanych przez pijanych kierowców.

Zależność jest dosyć prosta – jeżeli ludzie mogą w szampańskich nastrojach bawić się dłużej, a później zostać podwiezieni do domu w komfortowych warunkach, wypiją więcej alkoholu.

Wypadki z udziałem pijanych kierowców to plaga na całym świecie. W USA przez cały 2014 rok w wyniku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu śmierć poniosło 9967 osób.

Dzięki zaostrzaniu przepisów i drakońskim karom w Polsce tendencja wydaje się zmierzać w dobrym kierunku. Ze statystyk policji wynika, że w minionym roku liczba ujawnionych kierowców pod wpływem alkoholu spadła z ponad 141 tys. do niespełna 129 tys.


Od ubiegłego roku obowiązują zaostrzone sankcje za jazdę po alkoholu. Między innymi za jazdę na roweże:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane