• rozwiń
  • WIG20 2160.88 +0.28%
  • WIG30 2447.15 +0.30%
  • WIG 56973.30 +0.34%
  • sWIG80 11483.96 +0.29%
  • mWIG40 3640.29 +0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:02

Dostosuj

Morawiecki kreśli wizję polskiej motoryzacji. "Możemy być głównym graczem"

Morawiecki o przyszłości polskiej motoryzacji Odtwórz: Morawiecki o przyszłości polskiej motoryzacji
Morawiecki o przyszłości polskiej motoryzacji "Źródło: tvn24"

Myślę, że wkrótce staniemy się jednym z głównych globalnych graczy na rynku części samochodowych, a w przyszłości może również jednym z głównych producentów samochodów - powiedział w środę w Jawczycach wicepremier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że "za dwa-trzy lata będziemy mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych jeżdżących po polskich miastach".

Wicepremier, minister rozwoju i finansów wziął w środę udział w spotkaniu na temat rozwoju rynku motoryzacyjnego w Polsce, w siedzibie Warszawskich Zakładów Mechanicznych. W spotkaniu uczestniczyli także prezes ARP SA Marcin Chludziński oraz prezes PZL-WZM Joanna Szwajkowska.

"Sytuacja wygląda bardzo dobrze"

- Dzisiaj wychodzimy na prostą i osiągamy jeszcze do niedawna niewyobrażalne pozycje na rynku europejskim i rynku światowym - mówił Morawiecki. - Myślę, że wkrótce staniemy się jednym z głównych globalnych graczy na rynku części samochodowych, a w przyszłości może również jednym z głównych producentów samochodów - dodał.

Pytany o rozwój elektromobilności wicepremier powiedział:

- Sytuacja wygląda bardzo dobrze. Sądzę, że za dwa-trzy lata będziemy mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych jeżdżących po polskich miastach w ramach transportu publicznego - powiedział.

Samochody elektryczne

Dodał także, że jeśli chodzi o samochody elektryczne, "też jesteśmy na dobrej drodze, by w roku 2025 osiągnąć założone wielkości".

- Mogę pół żartem powiedzieć, że jedno z moich pierwszych pytań do pani prezes, jak rozmawialiśmy dzisiaj rano na temat firmy, było takie, czy przypadkiem przez elektromobilność nie pozbawimy pracy tutaj w WZM, ale to jest pewien etap na drodze daleko sięgającej transformacji - zaznaczył.

Zapewniał także, że "przyciągamy największych inwestorów elektromobilności z całego świata", m.in. "będziemy mieli jedną z największych fabryk produkujących baterie litowo-jonowe w Polsce". Dodał, że chodzi o Biskupice pod Wrocławiem.

- Jesteśmy na dobrej drodze w stosunku do tego, że dwa lata temu temat nie istniał - przekonywał Morawiecki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane