• rozwiń
  • WIG20 2340.41 +1.00%
  • WIG30 2693.42 +0.99%
  • WIG 60460.03 +1.01%
  • sWIG80 11681.17 +0.21%
  • mWIG40 4114.19 +0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:02

Dostosuj

Japoński koncern ukarany za nieprawdziwe dane o spalaniu aut

Japoński koncern ukarany za nieprawdziwe dane o spalaniu aut
Foto: Tokumeigakarinoaoshima CC 0 Wikipedia Foto: Mitsubishi jest pierwszą firmą ukaraną przez japońską Agencję ds. Konsumentów

Japońskie władze nakazały firmie motoryzacyjnej Mitsubishi Motors zapłacenie ok. 4,2 mln dol. grzywny za podawanie nieprawdziwych informacji o zużyciu paliwa przez auta koncernu - podała w piątek agencja Kyodo. "Nakaz ten potraktujemy poważnie, a nasza reakcja będzie szybka" - napisali w piątkowym komunikacie przedstawiciele Mitsubishi Motors.

Mitsubishi jest pierwszą firmą ukaraną przez japońską Agencję ds. Konsumentów za niewłaściwie "etykietowanie swych produktów". Ma to związek z nowymi przepisami o rozpowszechnianiu informacji na temat jakości sprzedawanych produktów.

Fałszowanie danych

To pierwsza kara administracyjna wymierzona japońskiemu koncernowi za fałszowanie danych dotyczących wyników spalania jego aut - podaje Kyodo.

Jak przypomina Kyodo, japoński producent aut przyznał w kwietniu 2016 roku, że podawał nieprawdziwe dane na temat zużycia paliwa czterech modeli swych aut małolitrażowych (m.in. dostarczanych w ramach współpracy firmie Nissan Motor). Pokazywały one, że są bardziej ekonomiczne niż wynikało to z rzeczywistych osiągów. Później wyszło też na jaw, że koncern dopuszczał się manipulowania informacjami na temat spalania również innych modeli.

Wyniki spalania

W katalogach i reklamach tych aut Mitsubishi podawał dane świadczące o lepszych wynikach ich spalania niż wskazywały na to rzeczywiste pomiary.

Jak przypomina Kyodo, Agencja ds. Konsumenckich uznała, że koncern Mitsubishi naruszył prawo, bo "rzeczywista jakość" jego produktów "nie odpowiadała informacjom, jakie na ich temat przedstawiał".

Skandal ten - podkreśla Kyodo - nadszarpnął reputację japońskiego producenta, który popadł w poważne tarapaty finansowe, grożące bankructwem. W październiku ubiegłego roku udziałowcem borykającego się z kłopotami Mitsubishi Motors został Nissan. Przejął 34 proc. jego udziałów.

 

Szef VW: rozpoczniemy usuwanie wadliwego oprogramowania

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane