• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Milion aut z przeszkodami. "Dla energetyki jest to nowy rozdział"

Milion aut elektrycznych w Polsce. Wyzwania dla ambitnego celu rządu Odtwórz: Milion aut elektrycznych w Polsce. Wyzwania dla ambitnego celu rządu
Milion aut elektrycznych w Polsce. Wyzwania dla ambitnego celu rządu "Źródło: TVN Turbo"

Milion samochodów elektrycznych na polskich drogach to cel, który założono w rządowym Planie Rozwoju Elektromobilności. Według ekspertów jego osiągnięcie jest nie tylko trudne ze względu na dotychczasowy poziom sprzedaży, ale wiązałoby się także z wyzwaniem dla branży energetycznej. Więcej aut elektrycznych to bowiem więcej ładowarek i większe zapotrzebowanie na prąd. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

- Dla energetyki jest to nowy rozdział, bo pojawiają się nagle tysiące, może dziesiątki tysięcy punktów, w których te samochody pobierają energię - mówił Jarosław Broda ze spółki Tauron.

Jednoczesny pobór energii

Pobór prądu podczas ładowania samochodu z konwencjonalnego gniazdka można porównać do pięciu jednocześnie włączonych czajników elektrycznych. Sto tysięcy ładowań w tym samym czasie to jeden gigawat energii, tymczasem w tej chwili moce wytwórcze elektrowni w Polsce to 20 gigawatów.

- Największym wyzwaniem, i to nie tylko dla polskiej sieci elektroenergetycznej, ale dla wszystkich, jest kwestia jednoczesności poboru. Wydaje mi się, że nie ma w tej chwili na świecie żadnej sieci elektroenergetycznej, która wytrzyma jednoczesne podłączenie miliona samochodów elektrycznych - powiedziała w rozmowie z TVN Turbo ekspert ds. elektromobilności dr Alicja Pawłowska.Trzeba jednak dodać, że jednoczesny pobór energii przez wiele tysięcy aut i stworzenie przez to zagrożenia dla systemu energetycznego to wariant najbardziej ekstremalny. To dlatego, że większość samochodów będzie ładowana nocą, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, a energia tańsza.

- 70 proc. ładowań będzie w warunkach przydomowych, standardowo w garażach, parkingach podziemnych - tłumaczył Krzysztof Wasilewski, prezes Eneliona, producenta ładowarek do samochodów elektrycznych.

Odpowiednie ładowarki

Za zbilansowaną dystrybucję energii odpowiedzialne będą też odpowiednie urządzenia do ładowania. 

- W sytuacji, kiedy jest dostateczna ilość energii w systemie, będzie można swobodnie się nimi ładować zgodnie z ich mocą nominalną. W tych rzadkich przypadkach, kiedy następują problemy w systemie,  brakuje tej energii, te ładowarki będą mogły obniżyć trochę swoją moc, dzięki czemu ładowanie ciągle będzie dostępne, ale i system będzie dostępny - powiedział Jarosław Broda z Taurona.

Przyszły rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce ostatecznie będzie uzależniony od dopłat, spadku cen nowych samochodów i importu używanych. Jak wskazują jednak eksperci, tak czy inaczej, milion elektrycznych aut póki co nam nie grozi.

- W Polsce, jeżeli pojawi się 300 tysięcy (samochodów elektrycznych - przyp. red), to będzie dobrze - ocenił Krzysztof Wasilewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
Milion aut z przeszkodami. "Dla energetyki jest to nowy rozdział"

Bezsens, jeśli samochody elektryczne będą ładowane prądem wytworzonym z węgla lub innych surowców nieodnawialnych. Emisja CO2 nie zmniejszy się, ale wzrośnie z uawgi na nieuniknione straty w procesach...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
peteku100
Rura wydechowa z elektryka jest na Śląsku. Samo wyprodukowanie baterii do elektryka zanieczyszcza atmosferę tyle ile samochód przez cale życie, już nie mowie o utylizacji.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
zlikwidować górnictwo !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane