• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Sprawdź, jak uniknąć kary

Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąć Odtwórz: Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąć
Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąć "Źródło: TVN Turbo"

Przewożąc choinkę samochodem możemy narazić się na dodatkowe koszty. Za brak odpowiedniego zabezpieczenia i oznaczenia grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jedną z popularniejszych form transportu choinki jest umieszczanie jej na dachu. Trzeba pamiętać, że przewożone drzewko należy przewozić tak, aby czubek był skierowany do tyłu.

Jeżeli kupimy większą choinkę i wystaje ona poza obrys samochodu, należy je oznaczyć. Zgodnie z przepisami choinka nie może jednak wystawać dalej niż 2 metry z tyłu pojazdu i 0,5 metra z przodu.

- Jeżeli ładunek będzie nieodpowiednio oznakowany wówczas grozi nam mandat w wysokości 150 złotych. Natomiast jeżeli ładunek będzie powodował zagrożenie bezpieczeństwa, wówczas musimy liczyć się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych - mówi Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Odpowiednie zabezpieczenie

Przewożoną choinkę na dachu należy też odpowiednio zabezpieczyć.

Przede wszystkim do auta musimy zamontować bagażnik dachowy. Do umocowania drzewka nie wystarczą gumowe linki, czy cienki sznurek. Podczas kolizji tak zabezpieczona choinka wystrzeli bowiem niczym pocisk. Najlepiej w tym celu użyć solidnych, nierozciągających się pasów.

Choinkę z powodzeniem możemy przewieźć także we wnętrzu dużego samochodu.

W takich sytuacjach również należy drzewko zaczepić pasami i dodatkowo deską, która w razie wypadku powinna zapobiec przebiciu się przez przedni fotel.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane