• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Samochodowy boom trwa. Polacy rejestrują coraz więcej aut

Samochodowy boom trwa. Polacy rejestrują coraz więcej aut
Foto: Shutterstock Foto: Rejestrujemy coraz więcej samochodów

Tylko w styczniu Polacy zarejestrowali 38 tys. samochodów. To o 19,8 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

W analogicznym miesiącu 2016 roku Polacy zarejestrowali 31 796 samochodów. W całej Unii Europejskiej zarejestrowano zaś 1 170 220 pojazdy, co stanowi wzrost o 10,2 proc. w stosunku do stycznia w roku ubiegłym.

Te dane to potwierdzenie trendu z zeszłego roku, na który wskazywały opublikowane w styczniu statystyki Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Zestawienia pokazywały liczbę zarejestrowanych używanych samochodów, które były sprowadzane zza granicy. Wynikało z nich, że w minionym roku zarejestrowaliśmy ponad milion takich samochodów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Motoryzacyjna "powódź"

Autorzy raportu sugerowali, że po latach "posuchy" przyszedł czas na motoryzacyjną "powódź". Gdyby połączyć to z 500 tys. aut, które wyjechały prosto z salonów, to na polskich drogach w tym roku pojawiło się dodatkowe 1,5 mln samochodów.  To najlepszy wynik od 2008 roku.

SAMAR wyliczył to na podstawie analiz pierwszych rejestracji  samochodów używanych pochodzących z importu.

Polak bogatszy, z pracą i samochodem

Michał Hadyś z SAMAR-u wyjaśniał, skąd tak wysoki wynik. Upatrywał go m.in. w spadku bezrobocia, bogaceniu się społeczeństwa, wpływie rządowego programu 500 plus, a także zmianoach w liczeniu podatku akcyzowego.

Jego zdaniem to właśnie ten ostatni czynnik nakręcał import w ostatnim miesiącu 2016 r. Zmiana liczenia podatku akcyzowego ma bowiem zapobiegać manipulacjom dotyczącym faktycznej wartości auta (czyli dotychczasowej podstawy do obliczenia akcyzy).

Średni wiek sprowadzonego samochodu wyniósł w 2016 roku 11 lat i 10 miesięcy.

Zobacz: Co nam grozi za nieprzerejstrowanie samochodu? (Wideo z 27.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sammikyo6s
Polacy się bogacą i to cieszy. Sprzedaż części samochodowych też idzie do góry, ale to dlatego, ze mamy u nas potentatów takich jak Mahle. Jest nadzieja dla polskiej gospodarki na przyszłość.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
Polak bogatszy z pracą, samochodem i 500+. To taka wypróbowana gadka przed kolejnym etapem podwyżek cen polis komunikacyjnych.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane