• rozwiń

Taksówka z powietrza. Airbus już planuje testy

Taksówka z powietrza. Airbus już planuje testy
Foto: materiały prasowe Foto: Tak latające taksówki Airbusa wyobrażają sobie artyści

Airbus planuje wytoczyć ciężkie działa w dziedzinie transportu miejskiego. Lotniczy gigant pracuje nad latającymi taksówkami, które miałyby rozwiązać problemy w wielu zakorkowanych miastach. Przedstawiciele firmy na razie więcej na temat tego projektu mówią niż pokazują. Bo nawet do zilustrowania prezentacji samolotu użyli artystycznej wizji jednego z rysowników.

Europejskie konsorcjum produkujące samoloty pracuje nad prototypowymi rozwiązaniami mającymi w dużej mierze rozładować miejskie ulice. Jak podaje Airbus w specjalnej prezentacji, mają to być jednoosobowe maszyny latające poruszające się ponad ruchem ulicznym.

Prace nad projektem Vahana są prowadzone w kalifornijskim oddziale Airbusa w Dolinie Krzemowej. Design dla latających taksówek został już zaakceptowany, pierwsze loty testowe mogą odbyć się nawet pod koniec 2017 roku.

Na tę chwilę firma nie zdradza zbyt wielu szczegółów technicznych. Wiemy tle, że miałyby to być statki latające pionowego startu, napędzane kilkoma wirnikami, przez co przypominałyby drony.

Kurs podniebną taksówką będzie można zamówić przez smartfonową aplikację.

Według Jorg'a Muller'a, członka działu rozwoju Airbus „rynek zbytu rozwinie się szybko, jak tylko pierwsze taksówki zaczną latać w dużych aglomeracjach miejskich i ludzie na własne oczy zobaczą zalety ciszy i bezemisyjnego transportu powietrznego o konkurencyjnych cenach”.

Według Airbusa, wiele technologii potrzebnych do realizacji wizji latających taksówek już jest wokół nas. Projekt lotniczego giganta różni się od innych podobnych do niego tym, że wyszedł z fazy pomysłu już blisko dwa lata temu, kiedy firma rozpoczęła nad nim prace.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane