• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

"Jedźcie wolniej, chętnie wrócimy z pustymi bloczkami". Kaskadowy pomiar prędkości w całej Polsce

Elektroniczny system ograniczenia prędkości od 2022 roku Odtwórz: Elektroniczny system ograniczenia prędkości od 2022 roku
Elektroniczny system ograniczenia prędkości od 2022 roku "Źródło: TVN Turbo"

Na drogach w całej Polsce ruszył kaskadowy pomiar prędkości - poinformował we wtorek podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Pomiary będą się odbywały w terenie zabudowanym i poza nim. Akcja potrwa do godziny 22.

Kaskadowy pomiar prędkości oznacza, że kontrola odbywa się w tym samym czasie na kilku odcinkach drogi. Mogą w niej brać udział dwie, trzy lub więcej załóg policji. Często takie kontrole odbywają się na krótkim odcinku. Jak informowała policja, celem akcji jest egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo na drodze.

Kaskadowy pomiar prędkości rozpoczął się we wtorek o godzinie 6 i potrwa do godziny 22. W tym czasie na drogi w całej Polsce wyjedzie ponad 5 tysięcy policjantów, którzy będą kontrolowali prędkość pojazdów w terenie zabudowanym i poza nim.

Kontroli najczęściej można się spodziewać w miejscach, gdzie dochodzi do wypadków drogowych i tam, gdzie kierowcy stale przekraczają prędkość.

Kontrole prędkości

Podinspektor Radosław Kobryś zaznaczył, że kaskadowy pomiar prędkości odbywa się w okresie, gdy wzrosła liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym przy jednoczesnym spadku liczby wypadków w ogóle i spadku liczby osób rannych.

- Niestety obserwujemy więcej ofiar śmiertelnych i wynika to przede wszystkim z nadmiernej prędkości. To prędkość generuje większy tragizm zdarzeń drogowych. Finały tych zdarzeń są częściej, niż to bywało w poprzednich latach, śmiertelne - powiedział Kobryś.

Dodał, że od początku roku utrzymuje się "ogromny wzrost ujawnianej liczby przekroczeń prędkości w obszarze zabudowanym i to tych przekroczeń powyżej 50 kilometrów na godzinę, które skutkują zatrzymaniem praw jazdy".

Jak powiedział, policji nie chodzi o nabijanie statystyk i wystawienie jak największej liczby mandatów, lecz o bezpieczeństwo. - Jedźcie wolniej, a my bardzo chętnie wrócimy z pustymi (niewypisanymi - red.) bloczkami mandatowymi - zapewnił.

Podkreślił, że kontroli można się spodziewać zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. - Oczywiście, jak to przy okazji kaskadowego pomiaru prędkości, to, że w jednym miejscu miniemy patrol nie znaczy, że za pół kilometra czy za kilometr nie spotkamy kolejnego. Dodatkowo nie wiemy, czy nie jedzie za nami samochód z wideorejestratorem - zaznaczył Kobryś.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
tylko niech stają gdzie są wypadki
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane