• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Pierwsza taka policyjna akcja w tym roku. Wzmożone kontrole

Policjanci sprawdzą stan licznika Odtwórz: Policjanci sprawdzą stan licznika
Policjanci sprawdzą stan licznika "Źródło: tvn24"

We wtorek rano ruszyła pierwsza w tym roku akcja "Smog", podczas której policjanci kontrolują emisję spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Naruszenie norm oznacza zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Podczas akcji "Smog" policjanci sprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdu. W pierwszej kolejności będą wybierane auta, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Jak podkreśla KGP, patrole będą zwracały uwagę również na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Dymomierze i analizatory

Policjanci podczas kontroli będą wykorzystywać dymomierze (używane do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla) i analizatory spalin (używane w silnikach Diesla i w benzynowych). Policja dysponuje około setką takich urządzeń.

Jak podkreślają policjanci, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny również wtedy, kiedy nie dysponuje urządzeniem do pomiaru jakości spalin.

Właściciel lub posiadacz pojazdu w złym stanie technicznym może zostać ukarany mandatem do 500 zł, nawet jeśli to nie on siedział za kierownicą podczas kontroli. Takiej samej kary należy się spodziewać za brak ważnych badań technicznych samochodu.

Poprzednie lata

Z danych Biura Ruchu Drogowego KGP wynika, że w 2018 roku w ramach 12 akcji policjanci skontrolowali ponad 276,3 tys. pojazdów i wykryli ponad 2 tys. nieprawidłowości w zakresie emisji spalin; w związku z naruszeniami przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymano prawie 8 tys. dowodów osobistych.

W 2019 roku policjanci przeprowadzili natomiast prawie 291,6 tys. pojazdów i wykryli ok. 3 tys. nieprawidłowości w związku z emisją spalin; w związku z naruszeniami przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymano ponad 13,5 tys. dowodów rejestracyjnych. Najczęstszą przyczyną był wyciek płynów eksploatacyjnych.

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Najwięcej zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu, emitują sektor bytowo-komunalny i transport.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Aigiler_
Zabierać dowody rejestracyjne samochodom elektrycznym! Spalają po dwa worki węgla/100km i kopcą w elektrowni niemiłosiernie. Jak ktoś nie wierzy niech włazi na komin z analizatorem.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane