• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Szybciej z Warszawy do Białegostoku. Kolejny odcinek trasy S8 gotowy

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system Odtwórz: Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system
Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system "Źródło: TVN Turbo"

Dwoma jezdniami można od piątku jeździć na kolejnym odcinku trasy ekspresowej S8 na trasie Warszawa-Białystok. Chodzi 9,4 kilometrów nowej drogi od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy województw: podlaskiego i mazowieckiego. Na razie obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Jak poinformował Rafał Malinowski z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, teraz wjeżdżając na obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej dojedzie się do Białegostoku – dwiema jezdniami. - To około 100 kilometrów nowej, dwujezdniowej drogi, która pozwala na płynną, bezpieczną i komfortową jazdę - powiedział.

Niższa prędkość

Na razie, na nowym odcinku obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, która ma potrwać do końca sierpnia. Wtedy powinny zakończyć się wszystkich roboty i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Do tego czasu obowiązuje na tym odcinku ograniczenie prędkości do 100 km/h, miejscami - jak informuje GDDKiA mogą pojawiać się utrudnienia i dodatkowe ograniczenia związane z wykonywanymi robotami.

- Chodzi o takie prace jak roboty wykończeniowe i porządkowe dróg serwisowych i lokalnych, przebudowywanych w ramach kontraktu. Co ważne, gotowe są obie jezdnie w ciągu głównym, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego (oznakowanie, bariery), jak i te chroniące środowisko (ekrany, większość przejść dla zwierząt) - dodał Malinowski.

Kontrakt z wykonawcą na ten ponad 9-kilometrowy odcinek od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej został podpisany w lutym 2016 roku; wartość inwestycji to 248,8 mln zł brutto. W ramach inwestycji - jak informuje GDDKiA - powstała dwujezdniowa jezdnia, cztery wiadukty drogowe nad trasą główną, jedna kładka dla pieszych oraz dwa duże przejścia dla zwierząt.

Budowa trwa

W budowie jest jeszcze fragment S8 od Wyszkowa (Mazowieckie) do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej o długości blisko 29 km podzielony na pododcinki: Wyszków–Poręba, gdzie ruch ma być puszczony na przełomie września i października oraz węzeł Poręba-Ostrów Mazowiecka, który ma być udostępniony pod koniec sierpnia.

W minionych latach na podlaskim odcinku trasy S8 Białystok-Warszawa oddano do użytku: 23-km odcinek Białystok-Jeżewo, 11-km obwodnicę Zambrowa oraz 15-km odcinek od tej obwodnicy do Mężenina. Trwają jeszcze ostatnie prace przy budowie odcinka o długości 14 km między Mężeninem a Jeżewem oraz na 15-km odcinku od granicy województwa podlaskiego do obwodnicy Zambrowa.

Trasa S8, która biegnie od Wrocławia, przez Warszawę do Białegostoku, w województwie podlaskim ma kluczowe znaczenie transportowe, spełnia też rolę tranzytową między Polską, Białorusią i Litwą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane